Citat:
Ursprungligen postat av
2006
Höga amerikanska officerare varnar för att USA:s militära resurser inte räcker för att möta Kina och andra fiender samtidigt, särskilt med Kinas snabba militära expansion. Republikaner kritiserar Trump för att inte ta hotet från Kina på tillräckligt stort allvar, medan hans administration fokuserar på handelstullar och andra geopolitiska frågor. Splittringen inom partiet mellan militär upprustning och diplomatiska lösningar försvårar en enad strategi.
Det är ganska givet att USAs militära makt inte kommer vara så överlägsen den kinesiska, men det beror ganska mycket på att USA inte har råd med en ny militär upprustning pga sina enorma skuldbördor.
Sedan kan man ju såklart fråga sig varför Kina känner sig tvungna att satsa på militären, kanske en konsekvens av att USA verkar vara inställt på krig med Kina om de blir för framgångsrika inom andra områden?
Trump är en affärsman, han vill förhandla sig till allt istället för att kriga om det. Därför hotar han världen med både kärnvapen och skyhöga tullar för att få sin vilja igenom.
Tvinga alla amerikanska företag att flytta hem tillverkningen igen. Problemet är väl att fabrikerna och arbetarna kommer finnas kvar i Kina och de lär väl knappast bara lägga ner arbetet utan tar över de nu övergivna fabrikerna och driver dem vidare, men till betydligt lägre pris och högre kvalitet än vad de nya amerikanska fabrikerna förmår leverera.
Iallafall, om att sparka generalerna handlar inte om utrikespolitik eller ens militär politik, det är ett sätt att att ta kontroll över militären inför ett kommande behov av att försvara sin makt i USA. Lyckas Trump ta kontroll över militären tvivlar jag på att han avgår som president om 4 år.