2024-12-13, 20:45
  #13
Bannlyst
cannabis och alla dess -noider, slöar ned tankesättet på folk i kritiska situationer. och i synnerhet med mänskliga påhitt såsom bilar, datorer osv. måhända att det finns undantag, och t-om "genier" som hittat på ett och annat i den världen, under cb-rus.

men i kritiskt läge, alltså ute på vägen och framkörandes med ett tungt fordon - så lämpar sig inte cannabis som rusningsmedel, ens om det var för flera dagar sedan föraren hade roligt med substansen.

helt annat med alkohol.

låt cb stanna olagligt.
Citera
2024-12-13, 20:47
  #14
Medlem
Folk som röker cannabis blir hjärnslöa, slappa och odugliga.. Därför är det bra att det är förbjudet. Sverige ska inte sträva efter att bli något slappt
manjana-manjana-land.
Citera
2024-12-13, 21:05
  #15
Medlem
Granddaddy.Purples avatar
Okunskap är grundpelaren till svenskens ovilja att se fakta och faktiskt skapa lagar efter de.

Nästa bit är ju att det är ett politiskt självmord att ens ta upp den debatten i riksdagen som det är just nu.
Många har försökt, och alla är idag utan parti.

UF som försöker påverka stannar i UF eller lämnar på grund av att dagens politiker i elitrummet stänger ute dom.

Tittar vi runt om i Europa och hur länder börjar röra sig mot en avkriminalisering eller legalisering (eller delvis legalisering) så ser vi hur hårdare våra politiker drar åt snaran på sin egen befolkning.

Viljan att få bort minsta lilla gram cannabis, gör att flödet ökar mer då ungdomar och vuxna idag ser fördelen med cannabis.
Citera
2024-12-13, 21:11
  #16
Medlem
En av orsakerna är kopplingen mellan Riksförbundet Narkotikafritt Samhälle (RNS), och den djupa staten, kalla kriget, stay behind. På 70-80 talet RNS bildades 1969, så var det problem, upplevde eller ej med Vietnam desertörer från USA, som ansågs skada landet. Det gavs resurser till narkotikapoliser som också kunde kontrollera de långhåriga vänsternänniskornsa. Sverige har inte gjort upp med det kalla kriget. Finns mycket att gräva i.
Citera
2024-12-13, 21:14
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Amsvartner
Mitt motstånd till knark är att det föder massa kriminellt drägg och sabbar ungas liv.
Inte så djävla svårt att fatta egentligen.

Man måste va pundare själv för att försvara skiten.

Olagligt "knark" ja, därför vi ha krig på våra gator..
Dessutom är det färre unga som brukar Cannabis där det är lagligt.

Inte så djävla svårt att fatta egentligen.
Citera
2024-12-13, 21:16
  #18
Medlem
sykkelpumps avatar
För att pårökta är sega och dumma i huvudet? Vem fan vill jobba med en sån, eller möta en i trafiken?

Det räcker fan med alla alkoholpåverkade, bakfulla och dom som drogar olagligt. Vi behöver inte fler...
Citera
2024-12-13, 21:18
  #19
Bannlyst
de som propagerar för - i nuläget olagliga saker - borde istället för att få automatiskt godkännande av t-ex publicering av böcker inom "sitt ämne", bli tvingade att läsa alla förundersökningar , snedtrippar osv som berör det de försöker ändra lagen om.

i ett mycket behagligt rum, beskyddade från sina fiender. under lång tid.
Citera
2024-12-13, 21:31
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snickartasken
Folk som röker cannabis blir hjärnslöa, slappa och odugliga.. Därför är det bra att det är förbjudet. Sverige ska inte sträva efter att bli något slappt
manjana-manjana-land.

Precis, vi ska stå i givakt vid stämpelklockan vardag klockan 06:55 för att från myndighetsålder göda feta politiker tills vi trillar av pinn.
Citera
2024-12-13, 21:31
  #21
Att folk kan ha olika åsikter är väl ganska grundläggande?

Sen är ju cannabis rökare som grupp inte dom mest framgångsrika och inspirerade tomtarna alla gånger heller. Finns såklart undantag men tror du fattar. Jag tycker dock det inte borde vara straffbart även om jag inte är så intresserad av cannabis själv.

Det bästa vore om folk fick odla sitt weed själv om dom respekterar lagen om lukt och kolfilter. Jag vill inte se att det blir som i USA där det är helt legaliserat och luktar gräs vart man än går.
__________________
Senast redigerad av PumpDump2 2024-12-13 kl. 21:34.
Citera
2024-12-13, 21:32
  #22
Medlem
PatrickEkwalls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av litenfiskare
men i kritiskt läge, alltså ute på vägen och framkörandes med ett tungt fordon - så lämpar sig inte cannabis som rusningsmedel, ens om det var för flera dagar sedan föraren hade roligt med substansen.

Är du helt bränd? Det är väl för fan inga berusningsmedel som lämpar sig ute i trafiken! Och att framföra ett tungt fordon efter en blöt utekväll är väl knappast någon höjdare det heller, snarare värre.

Så vadå? Förbjud allt? Jaha, då är det väl lika bra att vi till och med förbjuder trafiken i sin helhet.
Citera
2024-12-13, 21:33
  #23
Medlem
Storfetdases avatar
Vad är alternativet? Att socialt acceptera knark? Åk till Tyskland, Australien, Kanada eller Amerika så kan du se knarkets dåliga sida, fullt med pundare på varje gata. Nej tack, sen är det många som pundar i Sverige men det är bra att man sätter en hård gräns både legalt och socialt, jag vill inte se skiten.
Citera
2024-12-13, 21:37
  #24
Medlem
vtcs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LostinDarkness
Man skriver även om ex cannabis tillslag i medierna, men visar på sprutor i bild. Kanske jag har missat något, men hur fan använder man cannabis (närmare sagt hasch) med sprutor???
Det låter ju heltokigt om så är fallet. Kan du länka några exempel på när haschsprutor visas i medierna?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in