Citat:
Ursprungligen postat av
Corneliasecher
Hej,
Jag behöver en ny vardags parfym men mitt problem är att jag inte klarar av att leta efter en bra parfym i butik i mer än 15 min. Hur ska jag hitta en bra? Jag blir helt luddig i huvudet och trött efter att jag luktat på kanske 3 och behöver lämna butiken för att typ inte svimma av över stimulering. Dessutom övertänker jag alla som jag luktat på eller tycker inte att någon luktar gott.
Jag har en budget på 300-500 kr och när jag väl hittat en jag gillade så tyckte mina närstående att jag kunde få bättre än zaras fashionable london i samma prisklass. Sedan gick den flaskan tyvärr sönder så jag måste på ny jakt. Men tycker det är jätte svårt så hur går ni tillväga? Någon som har samma problem med en magiskt lösning?
Gillar att använda parfym och ha ganska starka dofter egentligen. Jag söker just nu efter någon som är lik fashionable london men inte luktar billigt som min pojkvän tyckte den gjorde. Gillar också sunflower men tycker att den är för somrig för att använda nu. Gillar också gabriel chanel och miss dior men de ligger i för hög prisklass. sedan är jag 19 och vill ha lite ungdomligare lukt kanske.
Varför Parfum?
En bra Parfum för 300-500 kronor som innehåller särskilt mycket, är det de du tänker du ska kunna hitta?
För mig duger Eau De Toilette gott och väl, har du tänkt tanken på att leta efter en bra sådan?