2024-11-27, 23:55
  #61
Medlem
Clas.Ohlsson.453s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av truly.adolphine
Skälla, skrika, peka finger. Det är ju obetydligt för alla som inte hyser något slags illvilja mot demokratin som beslutsform i sig. Vet inte om han är bra på att argumentera, men även om han är det är det inte mer än en ihålig tunna. Vilka resultat kan han visa på? Vilken konkret nytta har han gjort för örebroarna?
De har försökt lägga ned islamistskolorna. Sen gjorde SÄPO det när det gick tillräckligt långt

https://youtu.be/kw2iRH2uYaI?si=hJVpiO3fCPxrwgxM

Sen har de gjort så massvis med människor vill se kommundebatterna. Vilket främjar en levande demokrati

Sen är de emot superbussarna och kulturkvarter som sammanlagt kostar miljarder.

Fixade även en folkomröstning om superbussarna som fuskades bort
Citera
2024-11-28, 00:00
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohanSverkersson
De ligger över 20 procent i polls iaf.

De kommer sjunka samtidigt som S ökar. De flesta SD är gamla sossar. Varför rösta på en kopia av Moderaterna när man är sosse?
När S nu väljer en stramare politik för invandring och satsa på offentlig välfärd kommer gamla sossar återvända då högerpolitik ekonomiskt inte är vad de önskat.
Jag kommer själv lämna SD efter att ha röstat på dem i val efter val.
Deras högerpolitik i ekonomi tilltalar mig inte, och deras motbjudande krälande för Israel och judar är bara pinsamt.

Ett nationellt vänsterparti vore extremt välkommet.
Citera
2024-11-28, 00:31
  #63
Medlem
AbortRetryIgnores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjackmoster
SD är ett ultrasionistiskt och starkt proamerikanskt parti. Enbart detta gör det omöjligt för Allard att gå med. Och han och Malcom Kyeune är för övrigt ett radarpar (gör en podcast tillsammans bland annat, men det går förstås längre än så), och SD kunde inte nog betona att Kyeune inte längre var medlem i deras tankesmedja Oikos (trots att Malcom inte ens hävdat det, utan bara glömt att uppdatera någon gammal sida där han fortfarande var listad som medlem) eftersom han uttalat sig antisemitiskt på Twitter (förlåt, X).

Kärnkraftsexperten Jan Blomgren är också ofta med i Riks, tror inte han kommer gå med i SD i närtid heller.
Jimmie Åkesson tog avstånd från Donald Trump när han blev vald till president första gången. Om han tar avstånd nu också när Trump och Maga-sektens fascism är tydligare, det vet jag inte.
Citera
2024-11-28, 01:21
  #64
Medlem
JackBlacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Baisianus
Nej. Marcus Allard är en jävla tomte som knappt går att ha i möblerade rum. Givetvis kommer han inte att komma längre än till Örebro kommunfullmäktige. Redan det är en bedrift. Men där tar det stopp, liksom det gör för Knapptryckarna, Afs, Nyans, Enhet, Piratpartiet och alla andra små skitpartier som fungerar som en fikaklubb för de närmast sörjande.
Hur menar du att han är en tomte? Han har många gånger påpekat tydliga allvarliga brister i Örebro kommun.
Citera
2024-11-28, 07:14
  #65
Medlem
pojkpingiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bamsesfriluftsliv
Du har tyvärr rätt. För att ens ta sig till svensk riksdag måste man sakna ett visst mått av ryggrad (alternativt vara villig att svälja X mängd kuk). Att, som andra användare säger, "kalla en spade för en spade" anses inte längre vara hedervärd, utan - av någon jävla anledning - "högljutt" och "oförskämt".

Anledningen till att de av er som inte vill se Allard i riksdagen är precis samma anledning som lett till Sveriges förfall. Ni ser hellre polerade, småvuxna, lismande äckel som säger precis de rätta sakerna än att skapa kontrovers.

Bara att gratulera, ni är den gemene bilden av den medelklassaktige dumsvennen som de flesta med en IQ över 105 ondgör sig över. Ni har det bra än så länge, och lär så ha det länge än, men ni är och förblir dumt boskap som lätt styrs av nästan lika dumma politiker. Patetiskt, på en högre nivå, men vad kan man göra? Folket är och förblir på gränsen till efterblivet.

Du verkar bitter, beklagar. Du kanske skulle kontakta din vårdcentral för att få till ett möte med en kurator, så att din livskvalité höjs?

Du verkar för övrigt även ha missförstått, att "kalla en spade för en spade" är inte problemet med Allard, de flesta är nog för det. Problemet är att han lajvar (eller är) ett osnutet och yvigt barn som saknar kännedom/förståelse omkring de sociala koderna och lider brist på spärrar. Att ett mindre apberg applåderat fram honom i Örebro, säger mer om örebroarna än landet i stort, dock har det alltid funnits ett visst utrymme inom lokalpolitiken för typer av Allards sort - listan kan göras lång genom åren. Tvivlar exempelvis på att örebroaren Johan Pehrsson är särskilt stolt att dela vistelseort med denne halvfigur. Det räcker som sagt med att kika på youtube-klippen från fullmäktige med Allard, för att snabbt inse att skruvar sitter väldigt lösa. Att han inte blivit utslängd med huvudet före, är en smärre gåta.
Citera
2024-11-28, 07:14
  #66
Medlem
AbortRetryIgnores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JackBlack
Hur menar du att han är en tomte? Han har många gånger påpekat tydliga allvarliga brister i Örebro kommun.
Brister som han ser dem.

M Allard var kommunist och startade ett eget vänsterpsrti sedan det visade sig att hans tolkning av marxismen inte var kompatibel med Ung vänsters. Numera står hans parti nära SD. Han hoppar och skuttar mellan ytterligheter och tycks inte stå för något annat än vad han tycker för stunden.

Jag vet inte mycket om Örebro eller dess kommunorgnisation, men det som ser ut som brister kan vara pga kommunlagen och försök att göra kommunen till en attraktiv plats att bo på. Konkurrens med andra kommuner om invånare och motstånd till det kan vara något som Allard har med sig sedan tiden i Ung vänster. Kommunister gillar som bekant inte konkurrens i någon form.

Hela Allards framtoning har starka drag av narcissism. Det borde vara en varningssignal, men i politiska sammanhang ses det så länge som det inte är till nackdel för partiet (ekokammaren i Allards fall) som en tillgång.
Citera
2024-11-28, 08:41
  #67
Avslutad
Nej. Han bara snor röster från Sd. Tråkigt.
Citera
2024-11-28, 09:01
  #68
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av pojkpingis
Allard hör så klart inte hemma i Riksdagen, skulle han uppföra sig i kammaren som han gör i fullmäktige i Örebro skulle han bli utslängd illa kvickt och bannlysas. Han är ett barn med sannolikt många bokstavskombinationer och diagnoser. Han borde ta tag i dem i stället och efterpå börja arbetsträna på ett lager någonstans. Möjligen kunde han ta värvning som cirkusapa eller uppträda på Kiviks marknad. Sicken byfåne.
Ja, det skulle han dessvärre bli.
Det är rent skamligt att politiker inte klarar hård kritik och ifrågasättanden utan att ’stänga av’ och utesluta.

Han är otroligt bra, men tyvärr, jag tror inte heller att han når upp till riksdagen på många år.

Dels av den anledningen ovan, han kommer att motarbetas å det grövsta.
Citera
2024-11-28, 09:03
  #69
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HemskeSven
Nej. Han bara snor röster från Sd. Tråkigt.
Snor?

De lämnar väl SD för att de vill?

Kan de inte leverera så får de skylla sig själva.
Citera
2024-11-28, 09:12
  #70
Medlem
bl-gr-ns avatar
Vänster/kommunist-folk har länge försökt skapa socialist/kommunist-partier utan: multikulti, massinvandring, klimatalarmism.

Alltid är rikskänd och en driven politiker som skulle kunna ta röster från V, S och andra mer bisarra kommunistpartiet.
Citera
2024-11-28, 09:23
  #71
Medlem
pojkpingiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Colorgreenandpink
Ja, det skulle han dessvärre bli.
Det är rent skamligt att politiker inte klarar hård kritik och ifrågasättanden utan att ’stänga av’ och utesluta.

Han är otroligt bra, men tyvärr, jag tror inte heller att han når upp till riksdagen på många år.

Dels av den anledningen ovan, han kommer att motarbetas å det grövsta.

Håller med. Givetvis behövs det orädda sanningssägare inom politiken, mycket av den kritik han torgför är sannolikt befogad, problemen han dryftar är så klart inte unikt för Örebro (eller vad vet jag, Örebro kanske är extra misskött?). Skulle han fälla ner pungen och landa, uppvisa seriositet och tona ner sin femårstrotsiga och grandiosa persona några kilo, kan han säkert vara ett ämne för större sammanhang. Dock säger mig något, att han är oförmögen till det.
Citera
2024-11-28, 10:02
  #72
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Baisianus
Nej. Marcus Allard är en jävla tomte som knappt går att ha i möblerade rum. Givetvis kommer han inte att komma längre än till Örebro kommunfullmäktige. Redan det är en bedrift. Men där tar det stopp, liksom det gör för Knapptryckarna, Afs, Nyans, Enhet, Piratpartiet och alla andra små skitpartier som fungerar som en fikaklubb för de närmast sörjande.

Intressant. Vad har han sagt som är så efterblivet?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in