Låt mig beskriva ett litet, men aktuellt ärende, som ganska tydligt illustrerar den gamle horbocken Per Magnus Johanssons grepp om Göteborgs kulturliv.
Den 15 april gästar PMJ Göteborgs stadsbibliotek. Han har nämligen skrivit ytterligare en bok som knappast ens den närmaste kretsen kommer orka läsa. Det är dock inte biblioteket som har bjudit in honom. Han har bjudit in sig själv och blir rikligt kompenserad.
Louise Bergman är den person i Freudianska föreningen som sköter Per Magnus kalender, mejl och sociala medier. Hon är god vän med den vänsterpartistiska aktivisten
Miriam Lannge Lidin, som är bibliotekarie med ansvar för evenemang på Göteborgs stadsbibliotek.
Louise Bergman mejlar Miriam Lannge Lidin och meddelar att Per Magnus Johansson snart kommer ut med en ny bok och därför önskar hålla ett reklamevenemang på Göteborgs stadsbibliotek (
Anna Petrén-Kihlström är chef på stadsbiblioteket och har gått i analys hos PMJ men det är en ren slump och ingen korruption

).
Istället för att fråga vad Per Magnus Johansson vill betala för att hålla ett reklamevent på stadsbiblioteket svarar Mirian Lannge Lidin med vändande post att det går jättebra och ersättning utgår med 8500 kr plus moms.
Per Magnus Johansson låter genom Louise Bergman meddela att han tänker ta med sig en "samtalsledare" till biblioteket. Han tänker att madrassmedlemmen i Freudianska föreningen, Mikaela Blomqvist (huvudantisemit på GP Kultur) skulle passa bra. Mirian Lannge Lidin jublar och betalar ut 8500 kronor plus moms även till henne.
Uppgörelsen mellan Göteborgs kommun och Per Magnus Johansson ser alltså ut så här:
PMJ vill göra reklam för sin nya bok. Göteborgs kommun upplåter stadsbiblioteket gratis och betalar ut 8500 kr plus moms till PMJ och 8500 kr plus moms till MB samt trycker ut eventet i samtliga av sina sociala medier, vilket ger en enorm spridning jämfört med Freudianska föreningens egna kanaler.
Det är så här det pengaflöde från skattebetalarna till Per Magnus konto sett ut i många år och det är därför han idag är extremt rik med tillgångar på flera tjugotals miljoner kronor. Exemplet visar också hur även personer i hans närhet gynnas ekonomiskt. Det upprepas gång på gång på gång. Kultureliten går i analys hos PMJ eller är medlem i Freudianska föreningen. Dessa personer ser till att skattepengar flödar över sektledaren. Någon granskning sker inte för på stadens stora tidning sitter hela kulturredaktionen i knät på Per Magnus Johansson.