Är Pennsylvania nästa stat som kommer explodera i mässling?
South Carolina 670 - epicentrum för 2026 (333 fall 2025)
Utah 524 - nästa hotspot (189 fall 2025)
Pennsylvania 232 (16 fall 2025)
I Pennsylvania är 0% fullvaccinerade av fallen.
Nu de senaste sju dagarna rapporterades in 57 fall.
Läkare uppger att det sannolikt är underskattat.
Angående förskolor PA så saknar nästan 880 förskolor i Pennsylvania mässlingimmunitet (>95% är gränsvärdet)
Flera privata religiösa skolor i Lancaster County rapporterade de lägsta mässlingvaccinationsnivåer för sina förskolebarn.
Bland offentliga förskoleprogram var de lägsta mässlingvaccinationsfrekvenserna vid:
Morton McMichael-skolan i Philadelphia med 37,5 %
Otto-Eldred Elementary School i McKean County med 40,5 %
Edgmont Scholars Academy i Delaware County på 58,8 %
Edgewood Elementary STEAM Academy i Allegheny County med 65,9 %
Penn Hills Elementary School i Allegheny County med 67,7 %
https://eu.goerie.com/story/news/education/2026/08/11/pa-kindergartens-below-measles-herd-immunity/91243745007/
Utöver detts har Pennsylvania har även största populationen av Amish i Lancaster. Även lokala grupper av mennoniter.
Delstaten har rapporterat dussintals sjukhusinläggningar och fler än 230 fall, ett antal som vissa lokala läkare anser vara en kraftig underskattning med tanke på att lokala mennoniter och amishsamhällen tenderar att undvika traditionell hälsovård.
För fem år sedan stod
Kennedy jr bakom en träpulpet på en gård i grevskapet och varnade den lokala Amish-gemenskapen om landets folkhälsomyndigheter.
”De myndigheterna kommer att göra allt i sin makt för att få Amish-folket att vaccinera sig”, sa han. ”För de står inte ut med att ni är friska.”
Han nämnde mässling, en sjukdom som var så hemsk, skämtade han, att när han blev sjuk i den som barn "var han tvungen att stanna hemma och titta på tv hela veckan". Publiken utbröt i applåder och skratt.
”Botemedlet mot mässling är kycklingsoppa och A-vitamin”, tillade han.
Arbetet som utförts av antivaccingrupper, inklusive Kennedys besök hos Children's Health Defense, har inte gjort det lättare.
Dr. Alan Peterson, familjeläkare i länet och tidigare medicinsk chef för ett program som tillhandahöll gratis vacciner till barn i Lancaster County:
”Allt som krävs är att någon sådan, en antivaccinatör, personligen framträder för en grupp som redan har tvivel om vaccinationer”.
https://www.nytimes.com/2026/08/12/well/measles-pennsylvania-kennedy-vaccines.html
.