Citat:
Ursprungligen postat av
Pragmat
Ungefär lika främmande som att män driver kvinnor till vansinne?
Fattar inte din vinkling riktigt. Ska män och kvinnor inte få lämna varandra pga nån kan bli ledsen / få psykos ? Är det då den partens fel att den andre begår massmord?
Nu talar jag om EXTREMT ovanliga fall när det går så långt så som det gjorde med denna man, det är väl ganska självklart att den ena partnern gjort så denne begår dessa dåd.
Men när det väl sker där MÄN "tappar" det fullständigt så är det väldigt påtagligt, han som dödade sina barn och begick självmord för några år sen (norr om Sala) pga kvinnan påverkat han till den grad att han inte såg något annan alternativ visade sig bero på hennes galenskaper.
Citat:
Ursprungligen postat av
Harr.
Jag tror att det i alla fall är en tämligen liten del av dylika vansinnesdåd som bottnar i det, eller känner du till några dokumenterade fall ?
Kan du berätta mer om de kvinnorna, vad hände ? hur fick de männen att begå självmord ? Det är också viss skillnad på att begå självmord och köra in i en folkmassa med oskyldiga människor. Du säger att de här kvinnorna borde sitta på rättspsyk.. Vad har de begått för brott ? Hur vet du att brotten begicks under vad som i lagens mening är att betrakta som en allvarlig psykisk störning ?
Kvinnor är mer manipulativa och vissa är det till den grad att det är uppenbart sjukligt, det finns väl en hel drös med såna fall,
dokumenterade fall - sånt här brukar ju sällan annonseras högt om, av olika skäl så brukar ju sällan sånt bli medialt därför hör man inte om det, såvida det inte blir som med det fallet jag nämnde ovan där mannen streamade det via sociala medier innan han begick självmord.
Min fru arbetar på socialen och därifrån kommer knappast saker ut för allmän kännedom och det finns oerhört mycket mer sånt här som sker i relationer med psykiskt våld/påverkan av kvinnor än vad man nog kan tro.
Jag har stött på åtminstone två fall under senaste åren där männen med all säkerhet blivit manipulerade till att ta livet av sig pga deras kvinnors påverkan. En tredje var en av männen efter en av dessa två som blev tillsammans med henne, hans historia är smått otrolig, och visst män kan också påverka kvinnor till "vansinne" eller liknande, men det här var något utöver det vanliga med allt som skedde under de 2 åren de var tillsammans.
Av allt det här vill jag påstå att kvinnors psykiska hälsa vid "galenskaper" tycks gå under radarn idag mer och inte alls uppmärksammas eller talas om så, främst då det alltid ses som att mannen är till skuld för allt.