Flashback bygger pepparkakshus!
2025-07-09, 12:36
  #181
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Säga vad man vill om det brittiska imperiet, och det finns både gott och ont att säga om det, men det gjorde sannerligen cricket till en världsidrott. Långt före självständigheten spelades den första testmatchen mellan England och Indien, 1932:

https://www.espncricinfo.com/records/headtohead/team-series-results/england-india-1vs6/test-matches-1

Just nu pågår Europakvalet till T20-VM 2026, som avgörs i Indien och Sri Lanka i februari och mars.
Förmodligen går Skottland och Holland till VM. De pyttesmå öarna Jersey och Guernsey är med och kvalar :

https://en.wikipedia.org/wiki/2026_Men%27s_T20_World_Cup

Sedan har vi ODI-VM 2027, som avgörs i oktober-november i Sydafrika, Zimbabwe och Namibia:

https://en.wikipedia.org/wiki/2027_Cricket_World_Cup

Är ju politiska,religiösa samt terrtoriala problem av närmast permanent art mellan Indien och Pakistan,så det är ett klokt beslut att Pakistan spelar sina matcher på Sri Lanka i T20 VM.
Noteras till detta VM är att USA är direktkvalificerat samtidigt som stora klassiska cricketnationer likt Nya Zeeland och Pakistan har fått krypa in bakvägen via de sista rankingplatserna.
__________________
Senast redigerad av Lookalike 2025-07-09 kl. 12:39.
Citera
2025-07-10, 10:09
  #182
Medlem
Ezzelinos avatar
Bara en förändring i det engelska laget, Jofra Archer in:

https://www.espncricinfo.com/series/india-in-england-2025-1445348/england-vs-india-3rd-test-1448351/match-preview

Citat:
1 Zak Crawley, 2 Ben Duckett, 3 Ollie Pope, 4 Joe Root, 5 Harry Brook, 6 Ben Stokes (capt), 7 Jamie Smith (wk), 8 Chris Woakes, 9 Brydon Carse, 10 Jofra Archer, 11 Shoaib Bashir

Indien väntar tydligen in i det sista med att släppa laget, men detta är den förmodade elvan:

Citat:
1 Yashasvi Jaiswal, 2 KL Rahul, 3 Karun Nair, 4 Shubman Gill (capt), 5 Rishabh Pant (wk), 6 Nitish Kumar Reddy, 7 Ravindra Jadeja, 8 Washington Sundar, 9 Jasprit Bumrah, 10 Akash Deep, 11 Mohammed Siraj
Citera
2025-07-10, 12:29
  #183
Medlem
Ezzelinos avatar
Bumrah kastar obehagligt för engelsmännen, men ingen wicket tagen än så länge. Kommentatorerna förmodar att det blir svårare för bowlers att få kasten att bita ju längre matchen varar under dagen.
Citera
2025-07-10, 14:21
  #184
Medlem
Ezzelinos avatar
Två wickets av Nitish Kumar Reddy, bra att alla kastare utgör ett seriöst hot.

Bumrah har bara släppt till en run rate på 1.62 över 8 overs.
Citera
2025-07-10, 16:53
  #185
Medlem
Tepaus.
Joe Root och Ollie Pope bygger partnership som hittills är över 100 runs.
Vi får se hur långt det håller.
England är 153/2.
Citera
2025-07-10, 16:54
  #186
Medlem
goseigens avatar
Bazball är dött och begravet för tillfället.

England kan vara nöjda med dagen än så länge.
Citera
2025-07-10, 17:13
  #187
Medlem
Ezzelinos avatar
Jadeja och Jurel slår ut Pope. Run rate 3.06...är väl okej ur indisk synvinkel. Men ett par wickets till innan dagens slut vore bra.

Bumrah stoppar Brook på 11 runs.
__________________
Senast redigerad av Ezzelino 2025-07-10 kl. 17:32.
Citera
2025-07-10, 19:37
  #188
Medlem
Stumps dag ett och Joe Root får sova på 99 not out.
England 251/4,det finns lite positiva inslag både för England som Indien att ta med sig från dagen.
Allt att spela för imorgon.
Citera
2025-07-11, 08:50
  #189
Medlem
Diskussionen runt Englands opener Zak Crawley har tagit fart igen.
Det är lätt att inse varför.
Han producerar alltför sällan en respektabel poängskörd,och han har en benägenhet att tappa huvudet.
Jag har sett Jacob Bethell som slagman några gånger,och även om han är grönt orutinerad så är jag övertygad om att han gjort det betydligt bättre än Crawley.
Vi får se hur England gör här framgent.Crawley är stenhårt backad av Stokes och övriga managementet men samtidigt så är hans prestation sammanlagt undermålig.
Citera
2025-07-11, 11:46
  #190
Medlem
Ezzelinos avatar
England klara oddsfavoriter i denna match just nu, 1.40 för vinst, Indien 3.90. Ett par raska wickets kan förstås ändra på det. Bumrah och Deep bör komma ut laddade från start.

Edit: Efter att Bumrah kastat ut Stokes har vi oddsen 1.50 vs. 2.50.
__________________
Senast redigerad av Ezzelino 2025-07-11 kl. 12:21.
Citera
2025-07-11, 14:05
  #191
Medlem
I Jamie Smith så har England ett realkapital med ytterligare framtida potential.
Han imponerar i stort sett varje gång,och jag vill ha upp honom till åtminstone plats sex i slagordningen på Stokes bekostnad.

Bra även av Carse.Partnership på 82 runs.Den såg jag inte komma efter Chris Woakes golden duck.
Citera
2025-07-11, 14:23
  #192
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lookalike
Diskussionen runt Englands opener Zak Crawley har tagit fart igen.
Det är lätt att inse varför.
Han producerar alltför sällan en respektabel poängskörd,och han har en benägenhet att tappa huvudet.
Jag har sett Jacob Bethell som slagman några gånger,och även om han är grönt orutinerad så är jag övertygad om att han gjort det betydligt bättre än Crawley.
Vi får se hur England gör här framgent.Crawley är stenhårt backad av Stokes och övriga managementet men samtidigt så är hans prestation sammanlagt undermålig.

Någon sade att hans medel inte är så dåligt för en som öppnar. Och de säger att de gillar kombinationen med Duckett, som är vänsterhänt och 27 cm kortare än Crawley, varför de tillsammans fungerar bra som etta och tvåa.

Står på BBC att England bara har förlorat en gång på Lords när de har börjat testet som slagmän (batted first - hur man nu ska uttrycka det) - och då var visst någon joppe som hette Bradman med i motståndarlaget.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in