Citat:
Ursprungligen postat av
TröttSvensk
Kör budbil.
Ingen att irritera dig på, du är ute och kör och sitter inte på kontor.
Tack för tipset, inget jag har tänkt på. Gillar att köra bil.
Citat:
Ursprungligen postat av
TheKhurgan
Du sticker alltså efter en dag och går på "din magkänsla".
Jag förstår varför du är arbetslös.
Du borde starta eget. Du inser du kanske själv vilken värdelös anställd du är och rycker upp dig.
Ja, att starta eget och vara min egen chef hade varit drömmen. Då hade jag kunnat skaffa en hund också och jobba hemifrån.
Citat:
Ursprungligen postat av
retina
Många känner osäkerhet och ångest första tiden på en ny arbetsplats.
Man är rookie, behöver lära sig nya rutiner, vilka är de informella ledarna, vilka är sköningarna som man vill hänga med, vilka ska man undvika, snicksnackarna, var är toaletterna, alla nya jävla konton och lösenord, vem ska man luncha med och alla nya saker man måste lära sig.
Ovanstående är så jobbigt för vissa att de hellre stannar kvar på ett kasst jobb där de känner till miljön, för de orkar inte psykiskt att börja på ett nytt ställe.
Men det fina i kråksången är att det tar normalt endast ett par veckor innan man börjar känna sig bekväm på nytt ställe. Om det nya inte består av alla samlade idioter i världen.
Så håll ut iaf 2 månader på Klarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
BadPosture
TS verkar allmänt rotlös och antagligen deprimerad, (säker av just den anledningen.) Ingen partner? Inga barn att kämpa för? Finns hobby, eller trivsamt boende?
Känns som att TS bara vill bort, men man kan inte fly från sig själv.
Min tanke är att vårdyrket är brett. Det måste vara stor skillnad mellan att jobba på vårdupplysingen, äldreboende, intensiven eller som skolsköterska.. Känns inte landstinget rätt, prova kommunal eller privat anställning?
Gräv där du står. Det blir inte bättre med kundservicekneg i Riga. Där blir du mer rotlös. Jobba med dig själv istället.
Citat:
Ursprungligen postat av
Dishy
Men herregud sluta lyssna på "magkänslan". Omedelbart. Jag bytte jobb nyligen och första dagarna var det ren panik inuti, det är ju den maximala otryggheten känslomässigt att vara ny på jobbet. Sen efter en vecka trivdes jag helt okej och nu trivs jag väldigt bra. Man kan självklart inte lyssna på panikkänslorna man har de första dagarna på ett nytt jobb. Framför allt om du är en lugn och tillbakadragen kanske introvert person så lär paniken vara extra stark. Och måla inte fan på väggen genom att tro från början att det kommer gå åt helvete, du övar ju bara hjärnan på att ta den vägen sen då.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bajskotten
Sticker från jobb efter en dag? Klart man vill vara referens åt en sådan.
Jag ångrar inte att jag har stuckit från arbetsplatser efter en dag. Det krävs kulor för att göra något sådant. Jag är inte 18 år och skall ut på min första arbetsplats. Jag har jobbat ett tag och sett en del och därmed vill jag inte spendera onödig tid på att vara på skitställen. Det är inte direkt Google eller Microsoft som man har fått arbete på. Dessutom var man inte såhär i början av "vårdkarriären" utan det har kommit nu på sistone.
Jag är inte deprimerad, har ingen diagnos. Japp, lite roslös och meningslöshet känner man. Singel, barnfri. Det enda man gör är att äta, sova, träna och jobba. Om och om igen. Man lever ett liv som många andra på den här planeten och det är upp till en själv att finna en mening i vardagen.
Hur som helst, det finns inte så mkt mer att säga. Jag har fått väldigt bra tips i tråden och tack till alla som har bidragit. Man hamnar i olika faser i livet och det följs av en nedbrytande period när det är dags att vända blad och gå i en annan riktning. Uppdaterar tråden om några veckor.