Citat:
Ursprungligen postat av
2006
Byråanställd misstänks ha
stulit 18 miljoner
https://www.resume.se/affarer/byraer/byraanstalld-misstanks-ha-stulit-18-miljoner-vdn-chockartad-upplevelse/
I förra veckan häktades en man som är anställd på en byrå i Stockholm. Han misstänks ha stulit tiotals miljoner från arbetsgivaren – samtidigt som han i sociala medier visar upp ett lyxliv tillsammans med tv-kändisar och influencers.
Är det någon som kan läsa hela artikeln bakom betalväggen och delge
Lät Chat GPT göra en rewrite, så vår kära moderator inte bannar mig för upphovsrättsintrång. Igen.
En man i 40-årsåldern misstänks ha stulit tiotals miljoner kronor från sin arbetsgivare över en period av mer än två år, samtidigt som han visar upp ett glamoröst liv på sociala medier tillsammans med kända tv-profiler och influencers. Byråns vd kommenterar att detta är varje företagares mardröm.
I mitten av oktober uppdagades en stor brottshärva på en byrå i Stockholm, där mannen, som arbetat på ekonomiavdelningen, häktades för grov trolöshet mot huvudman.
Mannen har publicerat bilder från resor till exempelvis franska rivieran och exklusiva restaurangöppningar, samt från fester med kända personer.
Kammaråklagare Jenny Norin leder den pågående utredningen, som nu befinner sig i en intensiv period med husrannsakningar och teknisk granskning av omfattande material. Byrån har krävt mannen på över 18 miljoner kronor i skadestånd och fått tingsrättens tillstånd att frysa hans tillgångar.
Enligt Norin har 2 miljoner kronor av de stulna medlen redan blivit säkrade. Mannens försvarare, Fanny Lilja, har valt att inte kommentera ärendet.
Vd:n för byrån kvalificerar händelsen som ett allvarligt brott och framhäver att inga kunder eller leverantörer har drabbats, förutom längre ledtider på ekonomiavdelningen efter den anställdes avsked. Han betonar att företaget har en stark kapitalstruktur och stabila ekonomiska rutiner som minimerar riskerna för framtida problem.