Citat:
Ursprungligen postat av
LaettMjoelk
Kul med ett perspektiv som avviker från det som annars dominerade tråden, och med betydligt mer än bara något korn av sanning dessutom.
Sedan tror jag inte det går att peka finger på endera könet. Tinder-gapet existerar verkligen, som exempel andra varit inne på.
Men jag tror att den största anledningen är den investering i både tid och pengar det innebär att skaffa barn, och vad folk idag förväntar sig av livet.
Först ska man ju leva livet lite och syssla med självförverkligande till 30+. Vill man ha någon fritid är 2 barn det mesta man kan ha. Börjar man skaffa barn först efter 30 är det svårare att skaffa 2, sedan vänta tills de är mer självgående för att köra på 3 eller fler.
Sedan är det ju snordyrt med barn. Med en medianlön på 36 tusen får man ca 28 tusen efter skatt. Även med maxade 7 dagar i veckan ger föräldrapenningen 19,5 tusen, eller 8,5 tusen mindre i månaden efter skatt. För att inte tala om vad det kostar om man ligger över inkomsttaket för föräldrapenningen, eller tar ut min-dagar. Barnbidraget räcker inte långt för att kompensera, tror knappt det ens täcker inkomstbortfallet från VAB under småbarnsåren.
Det är väl någonstans i spannet 1,5-2 miljoner de kostar fram till att de fyller 18, om man tar med allt.
Och eftersom bankerna är medvetna om vad barn kostar, och justerar sina kalkyler baserat på det, så gäller det att man redan då man skaffar sitt hus/boende vet hur många barn man vill ha. Har man ett hus som lämpar sig för 2, sedan precis klarar att klämma in #3, så ska man inte missta sig och tro att man kan byta upp sig i storlek när #4 är på gång.
Så till trådens frågeställning om vad man kan göra för att öka barnafödandet. Jag har själv 4 barn, och för varje barn efter #2 har det handlat om ett övervägande rörande om vi har råd, och om vi har tillräckligt med tid. Vi båda har velat ha fler barn. I vårt fall har vi valt att skaffa ett till barn, men jag kan lätt se att det för andra kunnat varit en brytpunkt där man bedömt att det inte hade funkat.
Föräldrapenningen, varför är den 80%? Och med högre skatt än på arbete? Höj föräldrapenningen till 100%.
Just småbarnsåren då det ofta kommer stora utgifter för större boende, en mer familjeanpassad bil, etc., så är det onödigt att det även ska kosta drygt 100 tusen extra att vara föräldraledig jämfört med att jobba.
Den lagliga rätten för båda föräldrarna att vara obetalt föräldraledig 25% fram till att barnet fyller 8 år. Barn tar tid, med ett barn kanske det funkar att jobba 100%, men med flera barn behöver man den tiden för att livet över huvud taget skall gå ihop. Så om man vill öka barnafödandet gör denna ledighet helt eller delvis betald, och i stället för 25% oaktat antalet barn exempelvis 25% per barn under 8 år som föräldrarna kan dela mellan sig.
Sedan kan man ju ha åsikten att folk utan barn inte ska behöva betala för andras barn. Men det är ju inte ett svar på frågeställningen TS hade.