Citat:
Ursprungligen postat av
FarliKorv
Då fungerar det bra med Boxeralternativet jag länkade, kukar tv´n ur så trycker dom på Voiceknappen och säger "Stäng av"
Sen är det bara att trycka på Onknappen och fortsätta kika, en ny elektronik bland äldre människor kräver en viss inskolning dementa eller ej.
Synd om dom gamlingarna som inte har någon som kan hjälpa, skriva en liten manual osv.
Vad är det du inte fattar gällande dementa?
Vissa dementa sitter och "plockar blommor" från mattor med broderade blommor på, säger hej till dig 5 gånger på 10 minuter för de kommer inte ihåg att ni redan hälsat flera gånger, blir undernärda för de glömmer att de inte ätit och glömmer att de är hungriga, går ut nakna i snön, åker till sitt bröllop dagligen som egentligen var för 60 år senan osv. En manual eller inskolning har ingen betydelse. Sluta tjata emot och sluta pika om att personen inte hjälper med manualer osv.
TS, tipset om att tejpa över knappar är bra. Och ska du göra en manual så gör den i bildform med foto-instruktioner som du skriver ut på A4 och plastar in och har på bordet vid kontrollen. Text kommer troligtvis inte vara hjälpsamt.
Sen har DORO hyfsat sortiment med teknik för äldre, funktionshindrade etc.