• 1
  • 2
2024-10-08, 11:05
  #13
Citat:
Ursprungligen postat av anomalign
Inte alls. TS får nöja sig med att spela i 1080p-upplösning, men kommer med både datorn jag rekommenderar ovan och med den mongomanish rekommenderar att kunna spela de allra flesta spel på High Settings eller till och med Ultra. (Undantaget vissa särskilt överdrivet krävande spel som Starfield som knappt ens dyra entusiast-GPUer klarar av.)

edit:


Jag tänkte efter lite och insåg att de marginella prestandaförluster som kan tänkas komma av att det är PCI-e 3.0 jämfört med 4.0 troligen kan uppvägas av att både CPUn och GPUn är något kraftigare än den jag länkade till, så att det är ett äldre moderkort nog egentligen kan vara en helt rimlig avvägning för att balansera budgeten/bygget.
Om TS kan lägga 12k får han ett framtidssäkert och uppgraderingsbart (ddr5 och AM5) 1080p system med 16GB GPU och en bra CPU. Delarna här kostar 10k. Sedan behöver han köpa chassi, nätaggregat och en SSD vilket jag tycker han borde hitta för 2k.

CPU:
https://www.komplett.se/product/1222...433c&sort=None

GPU:
https://www.netonnet.se/art/datorkom...UaAjKOEALw_wcB
__________________
Senast redigerad av Doktor.D 2024-10-08 kl. 11:10.
Citera
2024-10-08, 11:15
  #14
Medlem
anomaligns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doktor.D
Om TS kan lägga 12k får han ett framtidssäkert och uppgraderingsbart 1080p system med 16GB GPU och en bra CPU. Delarna här kostar 10k. Sedan behöver han köpa chassi, nätaggregat och en SSD vilket jag tycker han borde hitta för 2k.

CPU:
https://www.komplett.se/product/1222...433c&sort=None

GPU:
https://www.netonnet.se/art/datorkom...UaAjKOEALw_wcB

Mjo, fast nu gäller det en TS med budget på 10k som säger sig vara helt okunnig, vilket jag tolkar som någon som inte vill ge sig på att skruva ihop datorn själv. (Det kan jag ha tolkat fel iofs.) Därför försvinner 2500 i mitt bygge till montering och OS. Hade det inte varit så hade jag valt AM5, Ryzen 7600 och R7600XT och ändå kunnat hålla mig under 10k på Inet.
Citera
2024-10-08, 13:28
  #15
Medlem
Varför inte köra på en R7 8700G cpu?, den har iaf ett Radeon 780M som duger till iaf 1080p.
OC så sträcker den ut riktigt bra.
OS fixar man billigt, typ under 200:-

Sedan om man nu vill köpa till en bättre gpu så kan man göra det.

Här är ett förslag iaf: https://www.inet.se/kundvagn/visa/3C...oairlI/forslag

Eposta Inet och hör om de enbart kan montera komponenterna utan tankning och sluttest iom att det kräver OS, iof synd slänga bort 900kr på ett jobb som inte tar speciellt lång tid göra själv.

Ett tips är att gå in på Sweclockers leta rätt på tråden där folk erbjuder sig gratis bygga ihop datorer, dessa personer finns utspridda över landet, i vilken stad bor du?

OSnyckel fixar man i den beryktade gråzonen om man vill spara in ett par tusenlappar, och nej dessa är inte olagliga använda samt säljs helt öppet i svenska nätbutiker, det är bara ens egna etik och moral som bestämmer hur man vill göra, bättre lägga dessa pengar på hårdvaran isf.
__________________
Senast redigerad av peckapecan 2024-10-08 kl. 14:02.
Citera
2024-10-08, 23:03
  #16
Medlem
lyxigts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av betman123
Jag vill kunna vilja spela någorlunda krävande spel om jag skulle bli sugen. Helt okunnig om sånthär. Så jag letar någon som personligen tycker sig vara bra kunnig inom dator delar.

Finns det nån snäll själ som kan vill hjälpa en idiot att bygga ihop den optimalaste stationära för pris: 9-10k

Har inte gibbat på 15 år men är sugen på att ta tillbaka ett gammalt intresse. Vet inga irl som kan sånt här. Tänkte köpa färdigbyggd men dom slösar du väl bara pengar,

Ta tiden & bygg eget
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in