Citat:
Ursprungligen postat av
Roidbert
Hur tänker du nu? Många har skulder till privata aktörer, och om dessa skulder saneras är det inte skattebetalarnas problem.
Tycker själv bara att det är bra att allt fler blir beviljade skuldsanering. Det är inte okej att långivare utnyttjar andras kortsiktiga tänkande för att tjäna pengar på ockerräntor, och det är bara bra att det känns i deras plånböcker.
Kan hålla med det omoraliska i att bedriva liknande kredit verksamhet. Den riktar sig ju helt uppenbart till folk som inte får lån på vanligt sätt och till det finns det ju ett skäl.
Men det finns ju också ett skäl till varför samhället lär oss att man ska vara försiktig med lån, och ALDRIG låna till ren konsumtion. Och att ränta är viktigt att hålla koll på.
Kreditbolag som dessa tar ju ut ockerräntor för att dom vet att många av deras lån aldrig kommer betalas åter.