• 2
  • 3
2024-08-27, 06:15
  #25
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Märkligt att lokalblaskan inte rapporterat något nytt på två dygn, krånglig utredning? Jag menar, ett mordförsök i Visby hör ju inte till vanligheterna...
Citera
2024-08-27, 07:39
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av intermittentexplosivitet
Märkligt att lokalblaskan inte rapporterat något nytt på två dygn, krånglig utredning? Jag menar, ett mordförsök i Visby hör ju inte till vanligheterna...

Jag tror det. Han med allvarligast skador lurade hem dom yngre killarna till sin lägenhet och det slutar med att han blir mest skadad. Kanske nödvärnssituation. Sen är det nog en del droger inblandat
Citera
2024-08-29, 09:55
  #27
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Utsattes för mordförsök i hemmet – två unga män häktade
Mannen i 20-årsåldern är tidigare dömd för narkotikaförsäljning, rattfylleri och hemfridsbrott. Nu misstänks han och en annan man i samma ålder för ett mordförsök i Visby i helgen. På onsdagseftermiddagen häktades de av Gotlands tingsrätt.
https://helagotland.se/nyheter/visby...ktade/rmyd4w2r (betalartikel)

Den ene häktade är "inte hemmahörande på Gotland", står det också.
__________________
Senast redigerad av intermittentexplosivitet 2024-08-29 kl. 09:58.
Citera
2024-08-31, 03:57
  #28
Medlem
Någon som har häktningsprotokoll?
Citera
2024-11-15, 20:46
  #29
Medlem
Två män i 20-årsåldern har under fredagen åtalats misstänkta för mordförsök på en annan man. Enligt åtalet ska de ha huggit honom med kniv i ryggen så att offret fick livshotande skador.

Händelsen ska ha inträffat i slutet av augusti hemma hos brottsoffret i Visby. Av åtalet framgår att två misstänkta män redan ska ha varit inne i brottsoffrets lägenhet när han kom hem. När målsägande försökte få iväg dem ska de ha angripit honom, vilket senare ledde till att målsägande höggs i ryggen två gånger med kniv.

En av de misstänkta gärningsmännen är hemmahörande på Gotland, och en kvinna som har hörts som vittne ska enligt åtalet vara den som släppt in de två misstänkta gärningsmännen i lägenheten. Hon ska vittna i rätten om varför hon tagit med sig de båda misstänkta gärningsmännen.

Även en granne har hörts som vittne.

Åklagaren menar att de misstänkta gjort det tillsammans och i samförstånd, och förutom att hugga offret i ryggen ska de även ha tagit strypgrepp och sparkat honom i huvudet.

I åtalet kan man läsa:

”Gärningen har varit livsfarlig och (misstänkt 1) och (misstänkt 2) har visat särskild hänsynslöshet och råhet när de tillsammans och i samförstånd tillfogat (brottsoffret) livshotande skador.”

De båda männen har suttit häktade sedan slutet av augusti och båda nekar till brott.
Citera
2024-11-19, 21:36
  #30
Medlem
Det är samma w*lliam p*ettersson som folk hänger ut i fb gruppen gotlands marknad att man inte ska köpa av honom, han blåser och rånar folk och säljer stulna saker pga att försörja sitt drogmissbruk. Känd knarkare som går på steroider sen flera år tillbaka. Han har hållit på sen 2013 man har alltid hört saker om honom ( inga bra då )
Hela Torsgård HVB hem stängdes ner pågrund av honom, han var tidigare missbrukaren som fick återfall i sitt narkotikamissbruk för 1000 gången, sket totalt i ungdomarna och försökte sälja knark till dom.
Har hur mycket och hur stora skulder som helst pågrund av sitt drogmissbruk.
Bara någon dag efter '' livshotande händelsen'' gled han runt på sin stulna fat bike med'' kartellen - mina områden '' på högsta volym och köpte knark.
Lite suspekt att man har orken att vara ute och supa och knarka så pass mycket när man har så ''allvarliga'' skador och var ''nära på att dö''.
Han är ovän med flera stora nätverk så verkar som att han gömmer sig under en sten just nu.
Blir ett väldigt intressant fall att läsa.
Citera
2024-11-22, 17:37
  #31
Medlem
Fupen är ute någon som har den?
Citera
2024-12-03, 20:10
  #32
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bollkalle666
W*llam P*tterson är 30-åringen, L*on och H*ampus heter dom andra två. Inte säker men det är vad jag hört

Någon som vet om detta stämmer? Rättegång verkar pågå.
Citera
2024-12-05, 13:41
  #33
Medlem
Det tar alltså fem sekunder att maila tingsrätten o fråga, ba så ni vet.

FUP: https://gofile.io/d/LQE9yv
Citera
2024-12-05, 21:59
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bollkalle666
Jag tror det. Han med allvarligast skador lurade hem dom yngre killarna till sin lägenhet och det slutar med att han blir mest skadad. Kanske nödvärnssituation. Sen är det nog en del droger inblandat
Relationsbråk där en tjej skulle hämta sina saker med två killar och snubben kommer hem totalt drogpåverkad och drar kniv sen har bråket spårat ur.
Citera
2024-12-07, 09:43
  #35
Medlem
Kniven var en sk.slaktkniv står det på helagotland idag. Haha..bilden visar en slö lågbudget Rambokniv som man måste slå ihjäl nån med. Hoppas alla får sitta.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in