Citat:
Ursprungligen postat av
Angeliqa
Er*ks pappa låter sonen posera med pappans vapen i sociala medier och mamman skjutsar sonen med kompis till Stockholm. Hur naiva får föräldrar vara? Inte konstigt att barnen så enkelt kan begå dessa brott. Pappan har dessutom skjuttränat sonen som misstänks för stämpling till mord i Stockholm.
Får pappan behålla vapenlicensen efter att hans vapen använts av barnet för att hota döda person i Stockholm? Som vapenägare ska pappan inte låta vapnet vara ensamt med hans barn.
Curlingföräldrar 2025.
Stämningsansökan:
https://gofile.io/d/wMgvSM
Tack för länken! Men betr. den Er*k som du uppmärksammar, så har bevistalan väckts för
ett annat brott nämligen stämpling till mord avseende ett par okända personer i Stockholm.
Citat:
Sk*nd*r Shekh Khdh*r och Er*k B*rg har tillsammans och i samförstånd med
varandra och annan/andra via apparna Signal och Snapchat beslutat och
planerat för att två okända personer skulle dödas i Stockholm.
DN skriver, att det handlar om en grupp med namnet ”iskalla grabbar”. Nedanstående syftar rimligen på Er*k B*rg:
Citat:
En femte pojke, vid tillfället 13 år, är i samma ärende misstänkt för stämpling till mord i Stockholm.
– Direkt efter mordet i Skurup börjar man planera att en person skulle mördas i Stockholm och då menar vi att man rekryterade en ung kille från Mellansverige, säger [kammaråklagare] Tomas Olvmyr.
Det planerade mordet har dock ingen koppling till det i Skurup mer än att det ska ha förmedlats i samma grupp.
Den koppling, som finns till det mord, som den här tråden rör, är alltså att "det ska ha förmedlats i samma grupp". Den andre pojken, där bevistalan har väckts för stämpling till mord i Stockholm - Sk*nd*r Shekh Khdh*r - är även en av de fyra pojkar, där bevistalan väckts i det fall, som tråden rör.
Citat:
Med stöd av 38 § lag (1964:167) om särskilda bestämmelser om unga
lagöverträdare begärs prövning i domstol om M*hdi N*rosi, Sk*ndar Thiyab
Sleman Shekh Khdh*r, M*hammad Darir och Y*usef Mhd Al Trab*lsi
(samtliga under 15 år)
För de två första i uppräkningen har bevistalan väckts för MORD OCH FÖRSÖK TILL MORD och för de övriga två för medhjälp till mord och försök till mord.
Om gruppen ”iskalla grabbar” skriver DN:
Citat:
– Det finns dokument om något som kallas ”iskalla grabbar”. Det ska vara en liga där man ska begå kidnappningar, mord och andra grova brott, säger senior åklagare Tomas Olvmyr om vad som hittades.
– Det finns ett regeldokument kring iskalla grabbar inklusive vilka som är med och hur mycket som ska betalas till ledaren. Sedan finns det chattar också.
I det som beskrivs som en ”liga” är ett tjugotal personer med. Av dem är bara någon enstaka myndig.
– Det är mest barn, säger Tomas Olvmyr.
[---]
Utredningen kring vilka som lejt pojkarna för att utföra mordet fortsätter men åklagaren vill inte kommentera hur eller när ett åtal kan bli aktuellt.
– Någon form av koppling till Foxtrotnätverket finns det, sedan kan jag inte gå in närmare på det, säger han.
Rättegången börjar 30 april och beräknas pågå i tio dagar.
https://www.dn.se/sverige/barnligan-...brottsuppdrag/