Citat:
Ursprungligen postat av
Eponumos
Ursäkta en kanske dum fråga.
Vad är en ” kibbutz”?
Den enda typ av socialism som faktiskt funkat på riktigt, förmodligen för att alla var där frivilligt
Blev vanligt i Israel och är ofta att kollektivt jordbruk, men det kan också vara en fabrik eller hotell eller vad som helst. Man lever i en gemenskap där alla bidrar med det dom kan och får samma lön oavsett position.
Ofta bor man som i en liten by med gemensam matsal och andra samlingsplatser. Du jobbar dina 8 timmar och är sedan färdig för dagen så är du tex ute på en åker en dag kan du sedan gå till matsalen och äta utan att behöva laga mat eller tänka på disk eller annat för där jobbar ju andra som gör sina 8 timmar.
Blir du äldre kan du fortfarande bo kvar och jobba med det du orkar och ändå ha gemenskap och en försörjning.
Många ställen hade också sina egna förråd med kläder, eller avtal med någon affär så att du kan gå och hämta ett basutbud av det du behöver.
En del av dessa finns kvar, fast anpassade till nya regler med skatter och så vidare.