Citat:
Ursprungligen postat av
skatteverk1
Hej fb,
när jag vaknade för en timme sen så vred jag på huvudet och det krasade till i min nacke/axel på väbstra sidan. Sen dess har jag haft jävla förbaskat hor ont där. All sorts rörelse eller spänning gör att det känns som att satan själv tagit sig in. Jag lyckades nyligen resa mig upp men allt gör ont. för 40min sen hade det lättat lite på sig så jag prövade att vrida lite på huvudet men det gjorde bara saken värre. Både smärtan och att mitt huvud nu sitter fast i en opraktisk position. Smärtan sitter i det som är mellan örat ner till axeln. Strålar även ut till andra delar ibland.
Är i övrigt en 20åring utan fysiska problem. Tränar en del men har tagit en vilopaus de senaste dagarna. Somnade med hjälp av Alimemazin. Aldrig haft några problem med min nacke övh. Har ingen feber eller förkylningssymtom. Brukar inte göra några häftiga rörelser när jag sover. Är ensam hemma. Tar mediciner för depression och ångest. Aldrig tagit droger, drack alkohol senast i lördags och då var det inte så mycket.
Nån som har nån aning?
Kolla hos VC för fästingbett/borrelia, ger såna symtom (stel/ömmande nacke som fastnar). Mest troligt dock är det att din medicin är alltför muskelavslappnande och du har därför under sömnen hamnat i en för din nacke dålig position.