Citat:
Ursprungligen postat av ofay
70-talisterna med relativt bra tänder som får barn tror inte karies existerar för de hade föräldrar med den erfarenheten så de undvek socker, det är en mardröm när föräldrar förder upp barn på socker. Ingen rolig situation att behöva plåga så små barn i tandläkarstolen. Föräldrarna borde anmälas för barnmisshandel.
min ena syster är så. Hon har ju börjat gett sina abrn godis och läsl alldeldes för tidigt. Henns dotter som är 4½ sa sina första ord under ett happy meal på macdonalds "dopp dopp" Det är som man blir mörkrädd. Sen blir jag orlog också. Hon är överviktig, så om hon fortsättersådär och ger sina barn sådan mat så kommer de förmodligen lida av kraftig övervikt.
För även om de äter dåligt med mat, får de ändå en jätteportion med efterrätt och den mista är knappt två. han fick smaka läsk då han kanppt var 1 år, han vet verkligen va socker är. I påskans fick han ett eget ägg, han åt... sen spydde han på kvällen. Kan det bero på intag av godis.
Det är ju såmånga föräldrar som håller på sådär också. De vill väl vara snälla. Men de gör barnen ingen tjänst utan tvärtom.