Citat:
Ursprungligen postat av
MarcoStar
Jo, men du får mer om du är bankkund och har det silvriga kreditkortet. För att få dubbel bonus ska du uppfylla nåt av bankens villkor, som att få lönen insatt på kontot eller ha ett månadssparande. Du får en matförsäkring vid arbetslöshet/sjukskrivning och annat.
Skandia har liknande villkor. Dvs du måste få in en lön på kontot månadsvis tror det är minst 7000 spänn. Vet dock inte hur extrema de är sett till dessa regler, dvs om man får varning föst eller om de bara stänger kontot om man hamnar under.
Det är ju lite sjukt i princip. Att även om EU säger att det är en laglig rätt att ha ett lönekonto som man ju kan betala med, kommer bankarna ha sin krav för att du ska kunna få ett. ICA banken tex kommer ju inte tillåta personer med betalningsanmärkning att öppna konto där.