Citat:
Ursprungligen postat av
Sharkimedes
Breivik är förmodligen världens mest privilegierade massmördare. Och han är INTE isolerad. Fram till åtminstone nyligen hade han en besökande vän utifrån som han kunde prata med. Han har haft flera av dessa. Pluss alla dom anställda i fengselet.
Breivik ångrar ingenting av vad han har gjort. Han är fortfarande övertygad om att det var nödvändigt.
Han är fortfarande djupt psykiskt sjuk, han tror att han är ledare för en stor riddarorden och kommer att rädda världen. Han är helt klart kapabel och motiverad att döda om han får chansen.
Breivik hade planer på att fly från fängelset, och hans egna anteckningar visade att han trodde att han kunde döda minst två vakter innan han greps. Om han blev gripen. Efter detta är jag inte säker på om han fick fler besökare utifrån.
Breivik kommer naturligtvis fortfarande att vara inne. Om han lider, lider han mycket mindre än de som överlevde Utøya och föräldrarna till dem han så kallblodigt dödade.
Många av de som överlevde fick allvarliga fysiska skador utöver det psykiska traumat. Och alla de föräldrar som inte fick träffa sina barn och ungdomar igen. De som tycker synd om Breivik måste sakna något viktigt i sina huvuden
Det handlar inte om det är synd om Breivik eller inte utan att rättsväsendet skall stå för de principer de påstår sig ha och behandla alla lika inför lagen. Om folket vill att isolering skall användas i syfte att straffa fångar psykiskt får man skapa sådana lagar istället för att låtsas att man inte gör det och sedan göra det i alla fall om det är någon extra obehaglig fånge det handlar om.
Att det är för Breiviks egen skull när han själv önskar motsatsen och att han inte skulle må mycket dåligt av det psykiskt som han själv och hans advokat hävdar utan att det skulle vara någon form av påhitt är uppenbara och genomtänkta lögner av norskt rättsväsende och den norska staten att Breivik är den vidriga massmördare han är.
Sådana lögner har ett pris. Norge som nation kan inte gärna med någon trovärdighet stå upp för t ex att fångar generellt skall behandlas väl och inte straffas med psykisk tortyr och sådant som krigets lagar om hur tillfångatagna stridande skall behandlas när staten medvetet plågar sin mest ökända fånge.