Citat:
Ursprungligen postat av
Ezkimon
Jag är en man i 30-års åldern som är helt ensam. Alltså ingen som jag kan höra av mig till.
Jag kommer förmodligen att göra en liten resa utomlands i sommar och gå på fotboll här hemma ensam. Men jag skulle vilja hitta en gemenskap med andra människor. Vart kan jag göra det i sommar? Vill inte vara ensam en hel sommar igen. Helst skulle man ju vilja träffa en partner men det är nog för sent för mig att göra det känns det som. Har ingen erfarenhet av tjejer alls.
Några förslag?
Jag som också har varit ensam i långa perioder botade ensamheten genom att söka till matlagningskurser i något av alla studieförbund som finns över hela Sverige.
Där möter man andra som också är ensamma, många fina tjejer där som också tröttnat på ensamheten och hela tiden komma hem till en tom lägenhet efter jobbet, alla umgås utan prestige och man får hålla på med något praktiskt som är intressant (Om man nu gillar matlagning) Vips, så har du snart nya bekanta och kanske finns någon där som du klickar lite extra med .
Kurser finns ju i allt möjligt. Rekommenderas !