Citat:
Ursprungligen postat av
Petronius
Vore det inte intressant om någon av hans följare kunde beskriva varför de anser honom vara en sådan god aktieinvesterare? Jag tror inte jag sett något exempel på det men det måste väl finnas någon där ute.
Jag tror att mycket handlar om
självsäkerheten. Han pratar som om han vet något vi andra har missat – med lugn röst, övertygelse och en känsla av kontroll även när det brinner i hela portföljen. Det skapar en illusion av att han bara måste ha rätt i längden.
Och jag tror att en del följare fantiserar om att när han till slut sitter där och "vunnit", när hela världen får se hur rätt han hade – då kommer de också vara vinnare. För de tog rygg, de trodde på honom när ingen annan gjorde det. Det är en sorts psykologisk belöning, ett hopp om att trofasthet ska omvandlas till ekonomisk revansch.
Problemet är bara att börsen inte belönar självsäkerhet. Den belönar riskkontroll, tålamod och en gnutta tur. Och hittills har AA:s stil bjudit på mycket av det första – men väldigt lite av resten.