Belgien har som bekant valt en annan väg än Sverige och nu får sexarbetare i landet också rätt till "riktiga" anställningsavtal och arbetarrättigheter som inom vilken reglerad bransch som helst.
De får bland annat rätt att vara mammalediga och andra rättigheter som sjukförsäkring, pension, arbetslöshetsersättning.
Samtidigt ska hallickverksamheten regleras hårdare och den hallick som inte lever upp till kraven får inte längre agera arbetsgivare.
– Vi hoppas att (den nya lagen) kan leda till att den senaste tidens trend med kriminalisering av kunder i Europa vänds och att andra länder kommer att kopiera (lagen), precis som de gjort i frågor som samkönade äktenskap, abort, dödshjälp och transpersoners rättigheter, säger sexarbetarnas fackordförande Daan Bauwens.
Hur ställer vi oss till det här? Bra att sexarbetare skyddas och att det börjar klassas som ett "riktigt jobb" även arbetsrättsligt - eller dekadent vansinne och ett tecken på ett samhälle i moraliskt förfall?
Finns det på kartan att svenska politiker hörsammar Bauwens vädjan och börjar arbeta sig för att reglera prostitutionsbranschen?
Länk till artikel