• 2
  • 3
2025-02-06, 08:33
  #25
Medlem
Redivivuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nerdnerd
Flera tidningar, bl a franska Le Figaro, har i dagarna spekulerat om att just vår svenska biskop och tillika kardinal som av typ tre möjliga efterträdare till den nuvarande, påve Fransiscus.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...m-pavekandidat

Kommer detta verkligen att ske? Vad blir isf konsekvenserna för den Katolska Kyrkan, i världen, och inte minst i Sverige?

Tankar?
Nej. Men varför bry sig?
Citera
2025-02-06, 10:20
  #26
Medlem
Ambelains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TredjeDiket
Jo Jo men Kardinal är en big deal, man förväntas vara kvar till livets slut. Detsamma gäller Påven. Vad ska han göra i ett kloster som han inte kan göra i Vatikanen?
Tja, om de vill ha en påve som är så fri som möjligt från internpolitiska konflikter och korruption så borde en så pass avlägsen och närmast bortglömd svensk passa som handen i handsken.

Han har ju aldrig fått tillfälle att bli insyltad i några skumraskaffärer eller så. Han har ägnat sig åt det lilla livet, som biskop och munk i ett avlägset land som Sverige.

Han hade fått det svårt om han hade blivit vald.
Frammförallt, tänker jag, eftersom han inte hade vetat upp från ner, så att säga. Vilka konstellationer finns det som han måste vara uppmärksam på och vilka måste han hålla på armbågslängd, liksom.
Han ville ju bara få sitta i sin cell och be sina radbandsböner i stillhet, som du skrev.

Istället blir det politik från första stund.
Han hade nog inte blivit populär.


Om jag hade fått ge kardinalen ett gott råd, om han hade valts till ny Påve, så hade det ju varit att satsa på att återbörda Lunds sk domkyrka till den ursprungliga Romersk-Katolska kyrkans hägn igen.
Då hade det blivit Lunds katedral, såklart.

Nej, det hade inte skadat.
Framförallt eftersom domkyrkan ju ändå inte har använts för så mycket annat än turismverksamhet under senaste tiden.

Dessutom behöver en påve få veta att han har uppbackning hemifrån, så att säga.
Och vad hade väl visat på support och solidaritet lika effektivt som att ge tillbaka den kyrkobyggnad som stals från Påvedömet för 500 år sedan.
Precis som Trump har sitt eget fritidshus Mar-a-Lago som ett alternativt administrativt Vita huset, så hade Påven kunnat göra Lunds domkyrka till sin alternativa Vatikan-kyrka.

DÅ hade Sverige kunnat bli det ÄKTA "Tredje Rom" (till skillnad från de ryska mongoloiderna som försökte göra Moskva till det "Tredje Rom" under 1600-talet).
Nu är det ju dessutom fritt fram att håna ryssen öppet, och inget hade väl varit bättre än just detta isf. Att låta Sverige, av alla av Rysslands forna arvfiender, få ta tillbaka lite av sin förlorade makt och sitt inflytande genom att utropas som just "Tredje Rom."
Där fick Putin, den sopan. Eller hur ...


Det ANdra han hade kunnat göra, som nyvald Påve, hade ju varit att äntligen börja lätta på det vansinniga Celibatkravet, och införa lite äkta, tolerant, traditionell svensk sexualmoral
Märk väl att det ju faktiskt var just här, i Sverige, som id+eerna till det ursprungliga celibatkravet ursprungligen kom från.
Inte mer än rätt då, att det är härifrån som det luckras upp också - och sakernas tillstånd återställs till den naturliga normen.

Samtligt helgonförklaras den äkta svenska Lusse, och på samma gång Freja.
Det kommer visa gubbarna vid Vatikanen var skåpet ska stå.
Och äntligen kommer den katolska pederastvurmen bland prästerskapet få ett slut.

Självklart ska munkarna och nunnorna fortsätta leva i avhållsamhet. Det är ju poängen med klosterliv, avhållsamhet av världsliga njutningar för att kunna fokusera på de ickevärldsliga motsvarigheterna.
Citera
2025-03-16, 18:42
  #27
Medlem
Kardinal Arborelius säger i en intervju med Kyrkans Tidning att "Det behöver inte gå så illa att det måste ta mig till påve."

Tidigare i samma intervju säger han att han troligen kommer säga nej men att man inte vet hur det kommer att vara när man väl är där.

https://www.youtube.com/watch?v=0agfJhQDejs

Formellt kan en kardinal säga nej efter att han blivit vald, men praxis är att han meddelar detta i början av konklaven, innan valproceduren börjar eller innan han får tillräckligt med röster för satt bli vald.Det gjorde Kardinal Giovanni Colombo, ärkebiskop av Milano, i konklaven i oktober 1978, då Johannes Paulus II valdes.
Citera
2025-04-21, 12:28
  #28
Medlem
ursprungligens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ekerilar
Han betraktas inte som radikal, ej ej heller motsatsen. Han befinner sig stadigt förankrad i en slags mittfåra.
Han är omtyckt och respekterad som tjänsteman och teolog, men är ingen stark ledare med hårda nypor.

Jag tror heller inte att han blir vald, men är en tänkbar kompromisskandidat de flesta kan enas kring om man inte lyckas enas om någon annan. Han skulle ge lite arbetsro inom kyrkan. Makt skulle forskjutas från påveämbetet till Curian.

Jag har som icke religiös ätit middag med Arborelius när han var biskop i Stockholm. Jag trodde det skulle bli väldigt stelt, men han var som alla skriver en väldigt genomtänkt människa med en ovanligt trevlig framtoning. Jag blev imponerad över hur han kunde diskutera allt mellan himmel och jord även efter några glas rödvin.

Om han passar som påve är som skrivs i tråden ett politiskt beslut, men som medmänniska får jag som icke troende ge honom en eloge och önska honom lycka till.


Edit: Jag hittade inget hos honom som verkade "plastigt eller påklistrat" utan han verkade ärligt intresserad av andra människors tankar och var en mycket intressant samtalspartner. Jag blev djupt imponerad av honom som människa även om jag inte blev omvänd.
__________________
Senast redigerad av ursprungligen 2025-04-21 kl. 12:34.
Citera
2025-04-21, 13:11
  #29
Medlem
Merwinnas avatar
Det tror jag inte realistiskt på, men visst vore det fantastiskt! Arborelius verkar både smart och vettig, och det är dessutom något särskilt med konvertiter. De har ju inte bara fötts in i - eller som vissa skulle uttrycka det: hjärntvättats in i - sin religion, utan de har verkligen sökt och tänkt och önskat och upptäckt och funnit något. Ofta i motvind, då omgivningen varit allt annat än stöttande. (Och särskilt när det är så intelligenta människor som Arborelius, det finns naturligtvis korkade människor också som bara söker något som ska passa dem, utan att resonera särskilt mycket ikring det.)

Om Arborelius blir ny påve kommer det att göra skillnad för Sverige, ja:

- Sverige sätts på kartan, särskilt i hela den stora Katolska världen. D.v.s. folk ute i världen kommer att bli mer intresserade av oss, och det kommer även att påverka vår position inom diplomati, internationell politik, handel, diverse internationella samarbeten o.s.v. positivt.

- Katolicismen kommer att få ett uppsving i Sverige, att konvertera till Katolicismen kommer att ses som ett mer nära och rimligt alternativ än innan. (För visst lever fördomarna mot "papisterna" kvar i Sverige?! Uppfattningen att Drottning Kristina svek sin fars minne och sitt land när hon konverterade och flyttade ner till Rom, och att andra svenskar som följer i hennes fotspår också är svikare, typ...)
Citera
2025-04-21, 13:58
  #30
Medlem
prominentens avatar
Nu när Franciskus stämplat ut blir det spännande påvespekulationer. Arborelius är inget dumt alternativ, då han är enkel och ödmjuk och verkar inte söka status eller makt. Han är också en brobyggare mellan religioner vilket ska vara viktigt.
Han var väl inte enbart positivt inställd till att bli vare sig biskop eller kardinal, och faktum är att han kan säga nej om kardinaldekanen ställer frågan.
Citera
2025-04-27, 10:54
  #31
Medlem
https://www.svt.se/nyheter/gransknin...us-i-pavevalet

Några surpuppor finns det alltid. Man kan inte vara poppis hos alla. Tänker mig att de riktigt knepiga personligheterna är svårast och det är oftast såna som går till rabiat attack mot allt och alla.
Citera
2025-04-27, 14:48
  #32
Medlem
Påven måste vara lång i längd. Inte short!
Arborelius kort i längd ?

Påve borde vara ca 180 cm men inte 165 lr 160....
Citera
2025-04-27, 15:07
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dofstom
Påven måste vara lång i längd. Inte short!
Arborelius kort i längd ?

Påve borde vara ca 180 cm men inte 165 lr 160....

Kardinal Arborelius är inte särskilt kort.

De senaste påvarna har varit 1,70 till 1,78.
Citera
2025-04-27, 19:54
  #34
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ekerilar
Arborelius är en kunnig teolog, såväl omtyckt som respekterad av alla läger inom Katolska Kyrkan.

Chansen att han blir Påve är liten, men inte försumbar.

Om man inte lyckas enas kan han bli en acceptabel kompromisskandidat. Han kan också bli vald för att han inte är känd som någon stark ledare med hårda nypor. många inom kyrkans ledande skikt är frustrerade över att två mycket konservativa Påvar (mer konservativa än de flesta katoliker), ersatts av en mycket progressiv (mer progressiv än de flesta katoliker).

Med Arborelius som Påve, skulle man få en mainstreampåve, som i såväl trosfrågor, som i frågor rörande etik och moral, står ungefär där de flesta katoliker står.

Hans saktmodighet skulle sannolikt medföra att han överlät mycket beslutsfattande åt Curian, och ägnade sig själv mest åt att be och dela ut välsignelser.

For Sveriges del skulle det ge landet en del status och det skulle bli ett större intresse, och därmed ett visst uppsving för turismen.


Citat:
Ursprungligen postat av Mashedpotatoe
https://www.svt.se/nyheter/gransknin...us-i-pavevalet

Några surpuppor finns det alltid. Man kan inte vara poppis hos alla. Tänker mig att de riktigt knepiga personligheterna är svårast och det är oftast såna som går till rabiat attack mot allt och alla.

Det man kan säga är väl att surpuppornas attack istället kan ge honom + poäng.
För så sant som det är sagt:
”Om man inte lyckas enas kan han bli en acceptabel kompromisskandidat.
Han kan också bli vald för att han inte är känd som någon stark ledare med hårda nypor.”
Citera
2025-05-11, 22:29
  #35
Medlem
Tycker han ser ut som en pedofil. Pedofil eller Thomas qvick.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in