Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
aiapan
			 
			Man kan väl kika på lite mer än bara anställningsform kan jag tycka. Varför är det "säkrare" att vara anställd med lägre lön i något random svenskt företag, vs ett amerikanskt i en het branch där det dräller av jobb? Vad är det som gör en svensk anställning säkrare? 
		
	 
 
Massor med saker, socialt skyddsnät osv. Vad händer om din kund i USA inte betalar dig? Det är inte som att du kan räkna med att få några pengar på ett par år även om du har rätt. Som sagt är du och ditt AB inte samma juridiska person, så ditt AB kan ju även bli uppköpt eller konka och så går inga pengar till dig. 
	Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
aiapan
			 
			A-kassa finns för egenföretagare.
		
	 
 
Har du rätt till det från och med nu då? den är väl också betydligt lägre? Jag har iofs aldrig kikat på det när jag drivit företag.