Så, detta mordet ska ju då hänga ihop med en jävla massa händelser, som bottnar i en o samma konflikt, enligt HD;
Citat:
Allt tog sin början när hovrätten i september friade tre unga män från anklagelsen att ha försökt mörda en person på Södergatan i Helsingborg i november 2022. De tre slapp därmed sitta av det straff på tio års fängelse som tingsrätten dömde dem till.
Men av någon okänd anledning skar det sig mellan mellan dem.
Några veckor senare sköts det mot en av dem på Carl Krooks gata på Söder. Veckan därpå genomfördes ett nytt mordförsök, men det ska enligt uppgifter till HD ha varit ett svar på den första skjutningen.
En månad senare, i början av november, utsattes mannen på Carl Krooks gata för ett nytt mordförsök.
På kort tid utfördes alltså tre mordförsök som kopplas till de forna vännerna.
En vecka efter den sista skjutningen rånades och kidnappades en person på Söder, han var sedan i kidnapparnas våld i drygt fyra timmar och kördes runt i en bil i nordvästra Skåne.
Detta mord ska då vara nästa händelse i kedjan.
Och kanske mordet i plantan inatt är ytterligare ett steg?
Någon som sitter på info om nån av händelserna? FUPen om första mordförsöket har jag läst.
Men skottlossningarna/kidnappningen? Finns FUP? Eller info om offret/”grupperingen”? Om man nu kan kalla dom det, enligt hd ska det ju vara en gruppering som splittrats och nu ger sig på varandra.