Citat:
Ursprungligen postat av
ZURRTESHINKANSEN
Det du talar om är säkerhetsrutiner som ditt företag har och det som hände hos SÄPO var att de anställda hade upplevt att de hade svårt att andas och mådde illa trots att ingen stridsgas hade spridits i deras lokaler.
De måste ju känna sig ganska så patetiska när de kom tillbaka till jobbet.
Mitt företag😂?
Ja, okey då. På ”Mitt företag” gör vi många saker. Bland annat är det mitt företag som godkänner SÄPO-personal eftersom de inte får utreda sig själva vilket är lite kul då SÄPO gjorde samma utredning på mig.
Men vad du tydligen inte förstår är att ett pulver ser man medan gas oftast är osynlig om man inte tror att all stridsgas är senapsgas. Pulver sugs upp av en punktsug och isoleras medan gas sprider sig via ventilation. Jag ska inte ge dig några idéer nu men till och med du kan få in gas på SÄPO på minst fem olika sätt som jag kommer på på rak arm.
Nu var det ingen gas men de följde gällande rutiner.
Vi vänder på det.
När vill du uppsöka sjukhus när du misstänker att du fått i dig något som kan döda dig? Vill du åka direkt eller väntar du gärna till det kommer fradga ur din mun och blod i övriga kroppsöppningar?