Citat:
Ursprungligen postat av
Eerieye
Här tycker jag att det borde gå att påvisa kausalitet, alltså att Dumpen genom oaktsamhet har orsakat en persons död. Dessvärre lägger utgivningsbeviset hinder i vägen för ett åtal för det brottet.
Kan anhöriga driva ett förtalsmål? Sover JK?
Jag håller med dig. Om uppgifterna är korrekta finns det 8 konstaterade självmord plus ytterligare 5 dödsfall ( troliga självmord ) kopplade till att ha blivit uthängda.
Vad JK eller hur de tänker vet jag inte. De struntar nog helt och hållet i det och JK måste ju anse det vara helt ok att folk blir uthängda så de tar livet av sig.
Anhöriga kan begära ett skadestånd av JK som de inte kommer att få så klart. Sedan kan de då driva ett mål i Europa domstolen (ECHR). Frågan är hur mycket de anhöriga orkar eller är villiga.
Vem som helst kan polisanmäla Dumpen och om anmälan sedan läggs ned kan vem som helst åtala dem.
Alltså i slutändan kan vem som helst åtala! Det behövs ingen åklagare. Folk har blivit fällda för mord i Sverige i tingsrätten i alla fall via ett enskilt åtal.