Citat:
Ursprungligen postat av
Moranco
Jahapp, det var ju ett märkligt svar... ska vi lägga tråden i papperskorgen nu?
Nej!...
Det är klart att jag inte vill släcka ner diskussionen.
Det jag tänker på är det sorgliga att så många har så dålig koll på politiken och politiker.
Tyskarna såg hur det blev bättre för många under förkrigstiden under Hitler. Men de var inte mogna att bedöma vad han var för filur. Inga läste Mein Kampf som de bara hade i bokhyllan och dessutom ansågs det allmänt att det var rätt OK med antisemitism.
Tyskarna hade inte heller någon demokratisk tradition som britterna eller amerikanerna. Men det fanns kloka oppositionella som flydde landet. Så de som hade lite i huvudet fattade att Hitler inte var bra för Tyskland.
Ja det här kan man skriva mycket om och skuldbelägga eller inte skuldbelägga de vanliga tyskarna. Men jag vidhåller att folk får den politik och politiker som de förtjänar. Jag minns att Gunnar Myrdal sa i en intervju om demokratin att "folket är klokt". Trots min då blygsamma ålder tänkte jag, ja vad har han för belägg för det? Det är ju bara ett påstående!