Citat:
Ursprungligen postat av
Leaston
Ditt problem kommer inte vara skatteverket utan det kommer vara att passera AML reglerna när du föröver från Binance till din bank. Du måste presentera bevis på att det inte är svarta pengar, tex genom att visa inköpet du en gång gjorde och hur du inte rört dina Bitcoin förens när du skickade dem till exchangen.
Ring din bank och fråga vad dom behöver för dokumentation och förbered dom på transkationen som du skall göra.
När det gäller skatt så har jag inte hört att det rapporteras automatiskt till skatteverket. Du får ta upp det själv i deklarationen.
Om du struntar i detta så kanske du kommer undan, men du kan bli eftertaxerad i 5 års tid för mindre summor. Räkna med straffavgifter isf. Handlar det om grovt skattebrott så är det säkert längre preskriptionstid, och hårdare straff.
För skatteförseelse (dvs ringa skattebrott) är preskriptionstiden fem år och för grovt skattebrott tio år, enligt:
https://www.skatter.se/?q=node/4395
Citat:
Preskriptionstiden för skattebrott är normalt fem år men för grovt skattebrott är preskriptionstiden tio år. Ett skattebrott har begåtts om den undandragna skatten uppgår till minst ett prisbasbelopp. Ett skattebrott är grovt om den undandragna skatten uppgår till minst tio prisbasbelopp.
Vad ett prisbasbelopp är ändras för varje år (fiatsystemet alltså

, bitcoin fixar detta! ), men är för år 2024
57300 kr. Enligt annan källa krävs särskilda skäl för att åtal ska väckas när det gäller mindre än två prisbasbelopp.
Om det finns särskilda skäl kan även skattebrott som undandrar mindre än tio prisbasbelopp räknas som grovt.
Men om man säljer bitcoin för mindre än 57300 kr / 0,3 = 191000 kr på ett år odeklarerat så borde risken för allvarligare efterräkningar vara närmast obefintlig, som jag tolkar det. Säljer man för mindre än 382 000 kr är risken för allvarligare efterräkningar liten. Om man säljer för mer än 1 910 000 kr på ett år är risken stor för allvarligare efterräkningar, inklusive fängelse. DYOR.