Citat:
Ursprungligen postat av
Jagarjagaren
Fanns in "circuit breaker regulations" på Nasdaq "kring milleniumskiftet"? Eller var de annorlunda då än nu (när de slår till vid 20% upp eller ner på ett dygn, och handeln med aktien stoppas). Vilka datum "kring milleniumskiftet" steg NVIDIA med 25% per dygn?
Det var många sälj och köp men under ett antal dygn steg aktien flera gånger över 15 % och vid ett tillfälle var toppen 22%. Vilka datum kommer jag inte ihåg.
Vinster såldes av och då sjönk kursen naturligt för att sedan åter stiga när NVIDA slog undan benen på sina konkurrenter genom att ge ut en produkt omgående när konkurrenten gått ut och sagt att de kunde ge ut samma produkt ex på måndag efter helgen.
NVIDA kontrade direkt med orden Då ger vi ut i morgon. De låg steget före vid ett flertal tillfällen.
Så det gamla uttrycket "time is money" kunde man verkligen få uppleva i verkligheten.
Hur NVIDIA klarar konkurenssen idag vet jag inte men de ligger tydligen i framkant även nu.
Det gäller att inneha
pantenter för det som ska brukas inför framtiden. NIVIDA hade detta just vid milleniumskiftet. Det gällde bl a grafikkorten som skulle monteras i varje dator.
Var aldrig med om att nasdaq stoppdes pga av höga kurser - inget jag såg i alla fall.
För att ge ett exempel på hur ex. bankerna reagerade stod det en bankanställd med ett mindre skrivbord vid ingången och frågade varje person som skulle in i banken om denna ville köpa aktier.
Det var verkligen hausse eller hur nu det stavas.
Lär aldrig hända igen i alla fall inte på det sättet.
Vi hade i Sverige företag som Framfab och Icon Media lab:
Dessa var konsultföretag så när bubblan sprack var dessa som först började sjunka.
Vid varje tillfälle då börsen stiger på detta vis får betraktas som en udda och unik händelse.
Det kommer att hända igen men då på ett annorlunda sätt.
Det som gör 2000 så unikt är att vi tog steget in i IT samhället som sedan aldrig någon av oss får uppleva att grunden har satts.
Det bör ta en 3-4 generationer innan alla barnsjukdomar är borta. Vi är nu endast i uppbyggnadsfasen och kommer att vara där många år framöver.