Citat:
Ursprungligen postat av
Al-Gore-Rytm
Tydligen så ska detta inte gå. Man är fast med sitt IQ, och så är det med den saken. Men om det kanske ändå skulle kunna gå, hur skulle man gå tillväga då?
Det skulle inte förvåna mig om det finns folk därute som sitter på den hemliga kunskapen i hur man blir smartare, men håller den för sig själva.
Men vi andra som faktiskt inte vet… vad kan vi göra för att höja våra IQ?
Praktiska tips och erfarenheter önskas gärna.
Det vanligaste är väl att man inte utnyttjar hela sin IQ-potential, alltså att du skulle kunnat ha högre IQ om du höll igång den.
När jag var nydisputerad gjorde jag ett mensatest och vill minnas att jag hamnade på runt 130-135. Då var hjärnan vass som en kolstålskniv. Men de senaste gångerna jag gjort mensa-test (20 år efter disputation) så har jag pendlat mellan 120-125, så uppenbarligen har en viss skärpa försvunnit för att jag inte jobbar så mycket med problemlösning längre. IQ verkar vara en färdighet man måste träna hela tiden.
Så jag skulle säga att jobbar du mycket med svår och komplex problemlösning under lång tid kan du höja din IQ till den potential som du har. Skulle dock inte tro att du kan komma över den nivån som i någon mening är din individuella maxnivå som du har redan från början.