Citat:
Ursprungligen postat av
TreoAxier
Ja? och?
Om man är en riktig jävla snut så går man hela vägen i kedjan tills man hittar den felaktiga länken eftersom ingen kör runt en bil för 1 miljon utan påtryckning.
Någon blir utnyttjad och eftersom jag är psykopat fast jag är psykopat på de godas sida så hade jag lyft upp målvakten i hans egna hall och raskat honom som en blöt handduk tills han erkänner att han blir utnyttjad av den kriminella. Sedan hade jag gått vidare.
Det finns saker jag avskyr i världen och det är koncentrationsläger för judar, flygplan som åker in i skyskrapor, barn som svälter och gäng kriminella som skor sig på samhället och ställer sig på svaga människors axlar och utnyttjar dom.
Det är min förbannade plikt att hjälpa människor mot dessa parasiter om de så krävs oortodoxa metoder.
Jag önskar fler hade samma inställning. Tyvärr drabbades jag av en sjukdom och kan inte söka till polis eller militär vilket var mina drömmar i livet som ung kille. Då hade försvarsmakten och senare polisen haft sveriges värsta pitbull med nyanserad och elegant framtoning i sin arsenal.
Håller med och man vet om uppläggen de gör med bilar mm men juridiskt kommer man inte åt dem. Så som många bekymmer i samhället så är det rättssystemet som havererar och ligger bakom många problem, det är där lösningen finns.
Idag tar polisen någon, den släpps i väntan på rättegång, jurister med 1000 tal kr vrider och vänder på allt. Rättegång och då kan minsta tvivel frikänna vem som helst i princip. Döms de överklagas det i evighet och får de en dom klickar straffrabatten in.
Där har du problemets kärna. Lösning dock enkel men saknar lagstöd hit och dit. Tas man häktas på en ggr. Domstol samma dag och döms man straff direkt. Fler brott ska vara 1+1+1=3 inte 3 brott = 1, rabatter bort osv, sen döms man fler ggr så kommer man till slut inte ut. Dvs en hårdare linje.
Samma med bilar och skit, låt brorsan bevisa vart han fått pengar till bilen den kriminella lånar. Eller finns leasing/lån kvar bör man kolla vad gav de i insatts? Vad betalar de/månad, vart kommer pengarna ifrån. Bevisbörda på personen och tills dess tas bilen i beslag, säljs efter 3 månader om inget bevis kommit in. Är den ärligt köpt ja då kan man hämta kontoutdrag, visa på inkomst samt att man har råd betala för bil, boende mm dvs inget konstigt egentligen bevisa om bilen ärlig.