Citat:
Ursprungligen postat av
1FF
Vad bra att det löste sig.
Då är frågan vad du gjort/gör med datorn som orsakar det skedda?
En reparationsinstallation ska räcka.
Tack! Det är faktiskt skönt att kunna jobba utan att alla färger blir som om man har käkat svamp eller LSD.
Tja... Jag kör ändå ganska tunga applikationer, som maskin inlärning för att skapa LLM till min lokala GPT, t.ex.
Mycket kodande i Visual Studio, eller rendering av videos och animationer.
Det går hårt åt bägge GPU och Tesla enheten. Var och en kräver 16 Gbps över PCIe bussen, och visserligen har jag bra kylning - men ändå.
Kan dock inte ens göra en reparations ominstallation då IT-admin inte gett mig tillstånd till det.
Kan inte använda min privata epost, utan endast universitetets för användaren - och ett studentkonto har inte tillstånd att installera/ominstallera OS. (Windows 11 Enterprise)
Har mejlat institutionens IT-admin och väntar på svar, men har inte fått svar än. Videon blev färdig i tid och presentationen gick sjuk bra. (Hoppas på A i betyg, men läraren brukar sällan ge mig mer än B - eller rättare sagt har jag fått B gång på gång både förra och denna terminen på allt - dvs. A-F betyg, där F är Underkänt och A är Mycket Väl Godkänt. B blir typ Väl Godkänt betyg, och det är inte dåligt iaf.)
Nu vet jag inte vad som har hänt, men det går längre tid mellan att skärmarna "blinkar till". Händer ungefär varannan dag.