Citat:
Bra. Där kan han sitta.Arklöv har inte fått tidsbestämt och kommer nog sitta en bra stund till.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/malexandermordaren-jackie-arklov-kan-slappas-idag-vantas-hovrattsdomen
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/malexandermordaren-jackie-arklov-kan-slappas-idag-vantas-hovrattsdomen
Polismördaren Jackie Arklöv får inte tidsbestämt straff. Göta hovrätt river upp tingsrättens beslut och avslår Jackie Arklövs ansökan.
Hovrätten konstaterar att flera kriterier för omvandling av straffet är uppfyllda, men att ett absolut hinder finns. Det handlar om återfallsrisken.
Det ska bli intressant att se hur Tingsrätten dömer Tim.
Hoppas verkligen att dom går på åklagarens linje och dömer till rättspsykiatrisk vård.
Tim har hackat med kniv i dörr, slagit med ett järnrör i sitt rum, slagit en vän med stenar i en socka.
Han har fått aggressiva utbrott i hela sitt liv och det lär inte försvinna utan bli värre ju äldre han blir och då blir han starkare.
Så grovt våld som han använde för att mörda Maja är helt sjukt.
Kan inte låta bli att tänka på en annan person som visade våldstendenser i unga år och sen mördade sina föräldrar när han blev lite äldre.
När han var 19 år gammal högg Johan Nilsson ihjäl sin pappa med en yxa.
Efter två år fick han sin första permission – och dödade sin mamma med en yxa.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/krim/a/jPgd5z/som-en-svensk-hannibal-lecter
"Att Yx-Johann inte var aggressiv innan morden stämmer inte.
"Han berättar om hur Johan var ”en knäppgök”.
– Jag var med honom och fiskade någon gång, och han kunde rätt vad det var bara slita glasögonen av folk. Det var en massa jävelskap och grejer. Och hans föräldrar fick inte mycket hjälp, från samhället och så. De visste inte hur de skulle hantera hans problem."
(FB) Mördade först pappa sedan mamma, Robertsfors 1982 och 1984