Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Så? du tror alltså att den visade större oviljan hos just män att ex. uppsöka sjukvård eller motsvarande vid div. hälsoproblem, så även psykiska, är något "biologiskt" hos just könet man? finns en icke-söka-hjälp-gen hos män som absolut inte går ändra på?
Och finns ingen koppling alls till manlig mindre benägenhet att söka hjälp med den manliga könsrollens
normer av att "klara sig själv", inte vis sig svag" etc etc....
I see..
Det finns ingen, "inte söka hjälp gen", liksom det finns ingen "prata med andra och ändå försöka ta livet av sig, gen".
Män är som de är utefter biologin, det kön de föds som och kvinnor som de är efter biologin. Den enda som är helt socialt konstruerad är du.
Du angriper det från fel håll utifrån din inskränkta ideologi som gör att du inte kan erkänna skillnader. Du säger att män beter sig på ett visst sätt, sen säger du att det finns inga skillnader mellan könen. Sen skyller du allt på samhället.. Du diskuterar inte problemet utan bedriver vänsterpropaganda.
Problemet i ditt huvud är att du i din totala indoktrinering, tror att män faktiskt vill vara som kvinnor och att man med indoktrinering och hjärntvätt kan göra att de tänker som kvinnor. Men män tänker inte som er, som du bara tror. För du vet inte ett piss om hur män känner och tänker. Dom här diskussionstonerna är helt meningslösa med dig, då du aldrig någonsin kan tänka utanför din ideologi och alla lösningar utgår bara från det.
Varför tar du inte och läser på om män och försöker förstå hur de faktiskt fungerar? Det finns faktiskt information om det, utanför vänsterfeminismens dogmer och lögner om könen. Varför vill du inte blida dig, utanför din programmering?
Du har väl diskuterat med män här hur mycket som helst, då borde du väl själv inse att det finns stora skillnader, för annars skulle väl alla män väl vara överens med dig?