Citat:
Nu vet jag inte vad du orerar om, men du får gärna förklara hur, var och när Ryssland invaderar, ockuperar, annekterar andra länder förutom Ukraina, där många är historielösa. Sedan vill jag att du jämför med Usa och vilka krig de startat och medverkat i. Sätt dig in i det där. Ordentligt. Själv har jag bara skrapat på ytan och ser snabbt att väst ropar varg i eget syfte. Det slår snart tillbaka och era profetior besannas. Oavsett vad man tycker om Ryssland, så är ju även deras tålamod begränsat.
Vi lever farligt.
Och det beror på vårt eget agerande.
Vi lever farligt.
Och det beror på vårt eget agerande.
Varsågod:
https://www.indy100.com/news/russia-ussr-invaded-countries-map
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_involving_Russia
Varför "orerar" du om USA? Jag förstår att du (av okänd anledning) hatar USA men vad har det att göra med den psykotiske dvärgen i kremls invasion, ockupation, annektering och anfallskrig mot fredliga grannländer?
Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).
Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_and_Russian_assassinations
Vad menar du med att "rysslands tålamod är begränsat"? Frågan är VARFÖR den psykotiske dvärgen i kreml blir "provocerad", känner sig "hotad", och "tvungen" att föra anfallskrig mot suveräna stater som går med i, eller ens antyder en önskan att gå med i, FÖRSVARS allianser? Låg det i farans riktning att Ukraina (som medlem i försvarsalliansen NATO eller ej) hade invaderat ryssland och tagit över hela landet inom kort med sin överlägsna militär för det fall putain INTE hade genomfört sin tre-dagars "defensiva fredsbevarande försvarsinvasion"?