I den generation som är gammal nu var det inte vanligt med tatueringar. Endast sjömän och fängelseinterner hade tatueringar och de levde inte länge på grund av sin livsstil (alkohol, droger etc.).
Den generation där även normala människor tatuerar sig är inte gammal än och vi kan inte dra några slutsatser av det.
Jag känner några normala medelklassmänniskor som har en eller två tatueringar, naturligtvis inte i ansiktet eller på händerna. De har normala jobb, idrottar och äter hälsosamt.
Det finns en välkänd tysk rättsläkare, Mark Bennecke, som också har tatueringar. Men han lever ett hälsosamt liv och är vegan.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Benecke
Så jag tror att normala medelklassmänniskor som har tatueringar också har en normal förväntad livslängd.
Så vänta och se