Citat:
Ursprungligen postat av
mondayleftmebroken
Fem av mina regler är:
- Investera bara i sådant du förstår
- Förlita dig inte på någon annans analys, gör din egen och lite på din egen intuition
- Diversifiera inte
- Försök att alltid vara contrarian
- Ha alltid fria likvider för aktieköp på kontot
Jag håller inte med om någon av dina regler. Diversifiering är den enda fria lunchen när det kommer till investeringar. Diversifiering reducerar idiosynkratisk risk utan att det påverkar din förväntade avkastning negativt, så en väldiversifierad portfölj har bättre riskjusterad avkastning. Den slumpmässigt valda "icke-diversifierade investeraren" kommer ha betydligt lägre avkastning än marknaden eftersom fördelningen som beskriver den långsiktiga avkastningen för olika aktier har positiv skevhet. Det betyder att många aktier har relativt dålig avkastning långsiktigt medan ett relativt litet antal aktier har extremt bra avkastning. Dessa "superaktier", som har extremt bra avkastning, står för en stor del av den totala marknadsavkastningen. En koncentrerad portfölj har per definition ett litet antal aktier så det är osannolikt att en koncentrerad portfölj kommer att ha tillräckligt mycket exponering mot dessa superaktier över tid och därför kommer median-portföljen för dessa koncentrerade investerare att underprestera marknaden.
Det låter kanske bra att bara investera i sådant man förstår, men om man gör detta så kommer man inte ha en tillräckligt diversifierad portfölj. Att lita på sin egen intuition är inte heller en bra idé när det kommer till investeringar eftersom vi människor har många kognitiva bias som leder till att vi ofta tar dåliga beslut om vi litar på vår intuition. Lösningen är att köpa en global indexfond och att inte försöka tajma marknaden.
Att alltid vara "contrarian" är inte en bra idé p.g.a. något som kallas momentumeffekten. En investerare som alltid har fria likvider för aktieköp på kontot kommer att ha en lägre förväntad avkastning än en investerare som alltid är fullt investerad i aktiemarknaden eftersom aktier har högre förväntad avkastning än likvider, så detta är också en dålig idé.
Mitt råd skulle som sagt vara att köpa en global indexfond.