Citat:
Ursprungligen postat av
Kallekool
Hur tror du händelseförloppet kommer se ut? Om du får gissa.
Jag kan inte svara på din fråga, mer än att jag i inte riktigt vet varför Ryssarna ska in i Sverige.
Sveriges territorium kommer naturligtvis vara av stort strategiskt intresse vid den kommande konflikten i Östersjöområdet.
Rysarna kommer säkert att vilja säkra Svenskt fastland för att ha slagförmåga i området.
Varför inser så få detta.
Myndigheterna känner till det här men informerar inte allmänheten mer än mycket sparsmakat.
En liten, liten smakbit av vad myndigheterna undslipper sig:
Citat:
Ryssland är den enskilt största hotaktören mot Sveriges säkerhet, och bedöms även vara den enda aktören i Sveriges närområde som utgör ett militärt hot.
De ryska underrättelse- och säkerhetstjänsterna utgör ett verktyg i den ryska regimens strategiska mål att stärka landets geopolitiska, ekonomiska, teknologiska och militära mål. Uppdraget är också att undanröja hot mot den egna regimen.
Ryssland bedriver kontinuerligt underrättelseinhämtning i Sverige. Det sker bland annat från ryska diplomatiska beskickningar i Sveri*ge där underrättelseofficerare ver*kar under diplomatisk täckmantel. De inhämtar löpande information om svensk politik, försvar och eko*nomi. Vissa ägnar sig även åt an*skaffning av civil och militär teknik.
Den huvudsakliga säkerhetshotande verksamhet som Ryssland bedriver i och mot Sverige består av underrättelseinhämtning. Det handlar bland annat om verk*samhet riktad mot politiker och tjänstemän i Sverige, det svenska totalförsvaret, civil och militär in*dustri samt individer i Sverige som kritiserar den ryska regimen.
https://sakerhetspolisen.se/om-saker...sta-hotet.html