2023-12-20, 06:47
  #121
Avslutad
Kirunaborna kanske prioriterar Sveriges lyxigaste badhus framför annat? Är lite ironisk. Det är faktiskt en grej med Kirunabornas lynne jag märkt under åren, ett särdrag hos flera Kirunabor jag träffat. De är väldigt,väldigt skrytsamma. Så har de nu gett sig på att flytta hela staden så lär det komma betydligt mer överkostnader. De vill gärna bräcka.. tja när jag tänker på det så är de nog Norrlands Stockholmare på de viset.
Citera
2023-12-20, 08:46
  #122
Medlem
YP4XQs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av utmedmena
Vi kan alltså konstatera att 2017, då sossesvinen bestämde att badhuset skulle byggas, var deras matematiska kunskaper noll och ingenting.

Din sosseflata, är du total imbecill?

Förr i tiden när kommunerna och politikerna hade respekt för skattepengar vändes på varenda krona och varje kommun hade Sveriges bästa ekonomer som förvaltade skattepengar.

Idag är det likes på Facebook som styr, noll konsekvenstänk och elbilsflottor på kommunerna, och så klart en HBTQ flagga utanför entrén!
Citera
2023-12-20, 10:43
  #123
Medlem
Liivs avatar
https://sverigesradio.se/artikel/nytt-badhus-var-god-droj

Citat:
Den som längtar efter att göra svanhopp eller räkna simlängder i Kirunas nya badhus får vackert vänta.
Nu har det dykt upp problem som gör att bygget försenas ännu mer.
Det handlar om kvalitetsbrister, enligt Susanne Hägglund, tillförordnad kommundirektör - men mer än så vill hon inte säga.

Kostnaderna för badhuset ökade just lite till..
Citera
2023-12-20, 11:11
  #124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av YP4XQ
Förr i tiden när kommunerna och politikerna hade respekt för skattepengar vändes på varenda krona och varje kommun hade Sveriges bästa ekonomer som förvaltade skattepengar.

Idag är det likes på Facebook som styr, noll konsekvenstänk och elbilsflottor på kommunerna, och så klart en HBTQ flagga utanför entrén!

Hear, hear
Citera
2023-12-20, 11:16
  #125
Medlem
Barentss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lhffan
Kiruna/Gällivare och många andra norrlandskommuner är extremt misskötta. Hög skuldsättning och konstiga prioriteringar. Typiskt S styre.
Det är något med de som lever på Bidrag som gör att de ligger på sofflocket. Näst sämst skötta kommun är antagligen Malmö. De bäst skötta kommunerna är också de som betalar mest i skatt. Äkta socialism.
Citera
2023-12-20, 11:18
  #126
Medlem
Barentss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Megabambino
Om 200 år är det enda som står kvar av Kiruna på de vida vidderna det S-märkta badhuset, sanna mina ord. Gruvan är ett minne blott.
Hehe bara driftskostnaden motsvarar väl halva kommunens budget.

Ungefär som i Lund, som byggde dyra Högevallsbadet (330 Mkr...) och politikerna förklarade att nu skulle det komman busslaster med badsugna från Danmark och ge vinst. Men jag såg aldrig någon, danskarna är själva experter på nöjesparker och bad. Så Högevallsbadet är stängt hela sommaren, varje sommar.
Citera
2023-12-20, 11:58
  #127
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Kommundirektören som tillträdde 2022 lade fram följande ambition:
- Mycket handlar om stadsomvandlingen, men hela kommunen måste fungera. Jag vill också bidra till att göra kommunen till en attraktivare arbetsgivare.

https://kiruna.se/arkiv/nyhetsarkiv/nyheter/2022-02-14-johan-bergstad-ny-kommundirektor.html
Ja det måste ju vara jävligt attraktivt att låna till lönerna.

I september packade han ihop och fick 1,5 miljoner. Kommunalrådets kommentar är obetalbar:
– Det är ingenting vi erbjudit. Utan det var Johans krav för att sluta, säger kommunalrådet Mats Taaveniku (S).

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/norrbotten/sa-mycket-pengar-far-kirunas-avgaende-kommundirektor--a9vtos
I Kiruna vet inte den ena handen vad den andra handen gör.

Men herregud förbannat... Alltså, detta går inte att hitta på. Den rekryteringen blev ju väldigt lyckad!
Citera
2023-12-20, 12:05
  #128
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Liiv
https://sverigesradio.se/artikel/nytt-badhus-var-god-droj



Kostnaderna för badhuset ökade just lite till..

Ny besiktning och löpande inspektioner. Revidering av byggplaner plus ev. omprojektering. Entreprenörer måste också ställa om, kan behöva mer/mindre folk, mer/mindre utrustning. Tillkommer ändringar av kontrakt, tidsplan etc.

Vad tippar vi för summa? +25 miljoner? +50, eller ännu mer?
Citera
2023-12-20, 12:06
  #129
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Shishio
Lägg därtill att de har 15-20 års kötid för hyresrätter, varför tänker ni då? Jo, för att lokalpolitikerna inom S äger privata fastigheter de hyr ut för ockerhyror och gör sjuka vinster.

Korruptionen i Gällivare och Kiruna får Ryssland att se tam ut.

Kan du backa upp påståendet med källor? Vilka som äger vad och hur mycket?
Citera
2023-12-20, 12:09
  #130
Medlem
Bara driften av den där jätteanläggningen måste ju bli ett jätteminus.
Hade det inte varit klokare att bygga typ en grund undervisningsbassäng som inte behöver vara mycket mer än vad en del villaägare klämmer upp på tomten eller t.o.m. inbyggt, därtill en 25 meters motionsbassäng. Omklädningsrum, duschar och bastu.
Standardkonstruktion, lägg en del av de insparade pengarna på simskola för barn.
Solna byggde ju nytt badhus för ca 80000 invånare, och det var inte i närheten av vad Kiruna tycks ha planerat.
Vet dock inte om simhallen i Solna går runt.
Citera
2023-12-20, 12:38
  #131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Quackenbush
Vi kan alltså konstatera att ett högerstyre återigen lämnat efter sig tomma lador efter att sannolikt sysslat med utförsäljningar och skattesänkningar och därigenom byggt en bomb med fördröjd verkan. När folk sedan efter fyra år av moderat lekstuga röstar in vänstern så försvinner det gamla styret ut genom bakdörren och kvar ligger skuldsedlarna och de tomma kassakistorna.

Som vanligt. Och nu försöker högern lägga skulden för krisen på den nytillträdda kommunstyrelsen.

Återstår att se hur allvarligt Sverige som helhet drabbas när demokratin till slut besegrar det blåbruna styret på riksnivå. Blir det samma sak där? Rusande inflation och fattighus för vanligt folk? Ja, troligen. Vi ser ju redan tecknen på vad som komma skall.

Hyffsat spot on. Rätt stor del av problemet handlar om badhuset. Dom hade 250 miljoner i omvandlingsbidrag från LKAB, vad jag gissar var för flytten. Skulle gå till badhus och lokaler för skola/omsorg. Folkets röst där ville ha ett motsvarande badhus som det dom hade. Några basänger, lite idrottslokaler, inget fancy.

Men vad gör dåvarande högerstyre? Nä, fint ska det vara, äventyrsbad med rutchkanor, 15 basänger (det bor 22 000 personer i Kiruna), hopptorn, relaxer, restaurang, bar på kvällar. Allt designat för att inspirera och påminna om fjällvärlden. Konsultbolag ordnas. Ny bygger vi.

Redan när första offerten las 2020 av dåvarande högerstyre var den drygt 100 miljoner över budget, 360 miljoner skulle det kosta. Bygget börjar, och kostnaden skenar. 550 miljoner är det. Nej, 720. Nyss kom ett förslag på ytterligare 160 miljoner, sen 220 miljoner till. Över en miljard i kostnad. För ett badhus i en stad med 22000 innevånare.

Helt hål i huvudet av dåvarande styre. Rakt emot folkets önskan.
Citera
2023-12-20, 12:49
  #132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TiredEyes
Kan du backa upp påståendet med källor? Vilka som äger vad och hur mycket?

Nja, vill inte ha någon Sosse lakej efter mig, kolla bara på vilka som styr S i de kommunerna sen kollar du upp dem på bolagsfakta eller hitta.se i vilka styrelser de sitter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in