Citat:
Ursprungligen postat av
Quackenbush
Vi kan alltså konstatera att ett högerstyre återigen lämnat efter sig tomma lador efter att sannolikt sysslat med utförsäljningar och skattesänkningar och därigenom byggt en bomb med fördröjd verkan. När folk sedan efter fyra år av moderat lekstuga röstar in vänstern så försvinner det gamla styret ut genom bakdörren och kvar ligger skuldsedlarna och de tomma kassakistorna.
Som vanligt. Och nu försöker högern lägga skulden för krisen på den nytillträdda kommunstyrelsen.
Återstår att se hur allvarligt Sverige som helhet drabbas när demokratin till slut besegrar det blåbruna styret på riksnivå. Blir det samma sak där? Rusande inflation och fattighus för vanligt folk? Ja, troligen. Vi ser ju redan tecknen på vad som komma skall.
Hyffsat spot on. Rätt stor del av problemet handlar om badhuset. Dom hade 250 miljoner i omvandlingsbidrag från LKAB, vad jag gissar var för flytten. Skulle gå till badhus och lokaler för skola/omsorg. Folkets röst där ville ha ett motsvarande badhus som det dom hade. Några basänger, lite idrottslokaler, inget fancy.
Men vad gör dåvarande högerstyre? Nä, fint ska det vara, äventyrsbad med rutchkanor, 15 basänger (det bor 22 000 personer i Kiruna), hopptorn, relaxer, restaurang, bar på kvällar. Allt designat för att inspirera och påminna om fjällvärlden. Konsultbolag ordnas. Ny bygger vi.
Redan när första offerten las 2020 av dåvarande högerstyre var den drygt 100 miljoner över budget, 360 miljoner skulle det kosta. Bygget börjar, och kostnaden skenar. 550 miljoner är det. Nej, 720. Nyss kom ett förslag på ytterligare 160 miljoner, sen 220 miljoner till. Över en miljard i kostnad. För ett badhus i en stad med 22000 innevånare.
Helt hål i huvudet av dåvarande styre. Rakt emot folkets önskan.