Citat:
Ursprungligen postat av
Sn0o0oZ
Ser enbart småpill med ~70gram per förpackning
det som är så jävla energirikt, håller evigheter, nyttigt och framförallt gott!
Hur får jag tag i större parti, family pack ... bulk ja så jag slipper köpa dessa 25grams påsarna!
Att köpa ett fint stycke ko och bereda själv känns omständigt..
Har DU något du vill köpa lite större mängd utav men försäljningen av produkten innehåller minimala mängder så premien per förpackning blir enorm?
Det är inte så förbannat bökigt att göra egen jerky. Jag har flera gånger gjort på lövbiff som jag marinerat i lite soya, vitlök, salt och svartpeppar.
Lägg lövbiffarna i en påse tillsammans med marinaden över natten, har du möjlighet att vacuumpacka är det ännu bättre. Ta sen några blompinnar eller liknande och häng biffarna på i ugnen, försök att få dem att hänga så de lite ligger ihop utan att de får luft på båda sidor. Kör på svag värme, ca 50 grader och gärna med varmluft och luckan lite öppen, i 2-3 timmar. Kolla att det blivit tillräckligt torrt, annars kör lite till. När du är nöjd är det bara att strimla ner och äta.