Igår, 11:24
  #925
Medlem
Ormen Långes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kroppskultur
Möjligt, vi får väl hoppas att det blir krig så får vi se vad som stämmer, faktum är att dessa fregatter är en ganska stor del av våran försvarsbudget, hälften skulle kunna läggas på annat.
Edit, En fregatt skulle nu inte ligga nära konvojen som de gjorde förr i tiden, skulle då inte eskorten kunna skötas från land, med modern signalspaning upptäcks ett hot i Östersjön väldigt tidigt.

Nej, eskorten kan inte skötas från land, eftersom det dels är på tok för långt (om vi inte väljer att bygga fasta och sårbara upp AEGIS-ashore på kanske ett tiotal platser runt Östersjön, med lågt räknat tiotusentals robotar på varje ställe, eftersom de skjutavstånden kräver att vi matar på konstant med 50-miljonersrobotar under hela överskeppningen, ifall att ett hot skulle dyka upp. Detta då modern signalspaning ger extremt sen om ens någon förvarning mot en radarmålsökare i en sjömålsrobot.

Än mindre så kan markbaserade system skydda mot undervattenshot, som överlevande ubåtar, UUV.er och minor.

Markbaserade system kan komplettera. T.ex. med markbaserat luftvärn på Åland, för att skydda linjen Gävle-Raumo, runt Rigabukten och markbaserade system på ömse sidor av finska viken.
Citera
Igår, 18:38
  #926
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petronius
En fördel med fartygsbaserat luftvärn är att det är enklare att skjuta så att resterna av hotet resp interceptorn landar i sjön istället för att falla ner över land, där det kan skada städer och orsaka skogsbränder.

Fartygsbaserat luftvärn är dessutom mer gripbart eftersom marinen har en mer eller mindre ständig beredskap med ständig bemanning om man väljer det.

Det fartygsbaserade luftvärnet kan dessutom enkelt flyttas runt utan några stora ansträngningar och krav på grupperingsplatser.
Bra poäng med luftvärn på Lueå. Sedan är frågan om det räckt med tre st om vi fått två större korvetter istället. Eftersom Visby inte får CAMM-ER. Så skulle en framtida korvett med Även CAMM-ER kunna försvara konvojer bättre.

För ballistiskt hot mot konvoj eller göteborgs hamn är nog mindre aktuellt.
Citera
Igår, 19:42
  #927
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ormen Långe
Fregatterna kostna utgör 23% av en årsbudget. Budgeten ska ökas från 2,8% till 3,5% av BNP och en fregatt används i normalfallet i 30 år.

Så c.a. 0,6% av vår försvarsbudget utslaget över fartygens tjänstetid.

Om vi tar höjd för NATO.s mål på 5% av BNP och att fartyg ofta kan tjänstgöra längre i Östersjön (inga långa seglatser, med påföljande underhållsskuld, lägre salthalt och mindre stormar) så kan det också bli så lite som 0,3% av försvarsbudgeten under fartygens tjänstetid.



Därtill så kan de ge luftvärnet större djup, genom att de inte är bundna till landbacken, utan kan befinna sig ute till havs och börja detektera och nedkämpa hotet tidigare, ostörda av terrängmask. Vidare så är fartygsbaserat luftvärn svårare att lokalisera och slå ut. Både med konventionell SEAD och med drönare.

Sedan så bör så klart alla städer som anses värda att skydda med en fregatt, redan ha markbaserat luftvärn, utan fartygsbaserat luftvärn bör ses som ett komplement och en bonus om det råkar kunna avdelas eller rådar befinna sig på plats.
Drift och underhåll ligger på ca 1,5-2,0 miljarder om året för fregatterna, det kommer på sikt överstiga inköpet, drift och underhåll för landbaserade enheter lär bli betydligt lägre.
Citera
Igår, 19:43
  #928
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Neksnor
Sjögående luftvärn har möjlighet att skydda fartyg både under lastning, transport och avlastning.
Det blir dock problem om en fregatt sänks, då hamnar stora värden på sjöbotten, landbasered enheter är svårare att slå ut
Citera
Igår, 20:26
  #929
Medlem
FDI lär har Rafaels C-GEM aktiv decoy. Ett ett mycket smart skydd när LVt fallerar..
Citera
Igår, 21:24
  #930
Medlem
Ormen Långes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kroppskultur
Det blir dock problem om en fregatt sänks, då hamnar stora värden på sjöbotten, landbasered enheter är svårare att slå ut

Landbaserat luftvärn kan vara betydligt lättare att slå ut, eftersom det finns ändligt med platser som de kan gruppera på (f.f.a. radarsystemen så klart), eftersom dessa grupperingsplatser kan upptäckas med satelliter, via HUMINT, via mindre drönare och via signalspaning.

De är sedan lättare att slå ut, eftersom de sällan omgrupperar (medan ett fartyg ständigt rör på sig, bortsett från när det ligger i hamn) och eftersom de kan slås ut med många fler olika typer av vapensystem. Allt från ballistiska robotar, ner till små FPV-drönare och egna operatörer som ligger i bakhåll och genomför eldöverfall vid omgruppering. Samtidigt så är det också lättare att skydda ett fartyg mot de flesta måltyper, eftersom de inte har samma problem med terrängmask, störande strålningskällor, störande IR-signaturer och falska radarekon.

Det är därför som USA förlorade c.a 10st olika markbaserade radarsystem mot Iran, men exakt 0st fartygsbaserade. Det dyraste radarsystemet som USA förlorade kostar för övrigt c.a. 10 miljarder. D.v.s. lika mycket som en Luleåklass.

I Ukraina så har t.ex. Ryssland förlorat uppåt 1500 markbaserade lvsystem, men de ryska fartygsförlusterna utmärks av att de f.f.a. är fartyg som har mycket svagt luftvärn (minsvepare, bogserbåtar, landstigningsfartyg o.s.v.), eller ickefungerande luftvärn (Moskva).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in