Citat:
Ursprungligen postat av
HRT
Här hade en stor mängd små förband kunnat ha stridsbåt 90, med div sjömålsrobot , eller fordon med div robot/missil system..dessa kan flyttas runt...
Stridsbåt 90 kan inte bära meningsfulla sjömålsrobotar, de kan inte jaga ubåt, de kan inte förses med kvalificerat luftvärn, den kan inte korsa Östersjön fram och tillbaka utan att tanka på vägen och uthålligheten räknas i timmar, eftersom det inte finns plats för kojer, kabyss och eftersom personalen måste skita över relingen.
De är också den fartygstyp, som har visat sig vara överlägset mest sårbar från drönarhotet. Inte så konstigt när de dels saknar sensorer för att upptäcka hotet i tid och dels saknar verksamma vapen.
Visst. Ett mindre antal svenska Stridsbåt 90 ska få Sea Snake, vilket kommer att ge dem i.a.f. viss förmåga mot drönare, så länge drönarna kommer in på låg höjd och inte genomför branta dykanfall ovanför pjäsens relativt blyga maxelevation på 60 grader. Allt till det facila priset på 120 miljoner per båt med Sea Snake.
Citat:
Ursprungligen postat av
kroppskultur
Enligt min oprofessionella mening hade två fartyg varit tillräckligt, pengarna borde lagts på landbaserade nya system
Två fartyg är alltid för lite. För då kan man inte räkna med att ha mer än ett fartyg disponibelt, vilket i sin tur innebär att minsta möjliga mission kill, innebär att man har tappat 100% av sin förmåga. Och även om man har 2st fartyg på plats, så kan detta tvinga en att agera mycket försiktigt. Under Falklandskriget så berodde t.ex. de stora brittiska fartygsförlusterna, till stor del på att de 2st helikopterkryssarna var tvingade att operera så långt bort från Argentina som möjligt, vilket gav ett mycket svagt jaktskydd.
Det innebär också att det blir mycket riskabelt att skicka iväg fartyg till att lösa sekundära uppgifter. T.ex. skicka fartyg till västkusten för att öva med Norge och Storbritannien, eller skicka fartyg till Medelhavet.
I Sverige så märkte vi också av dylika problem med våra pansarfartyg. Vi hade 3st, men flottan försökte hela tiden desperat att få finansiering till ett fjärde fartyg, vilket till slut var så försenat att det närmaste skulle bli en ersättare. När det väl blev nya fartyg, så blev det bara 2st kryssare, vilket var ett enormt problem för flottan, eftersom man bortsett från 1951, aldrig hade mer än 1st fartyg tillgängligt, eftersom den tredje flottiljen fick nöja sig med det mycket undermåliga HMS Gotland som flottiljledare och eftersom den nödvändiga fjärde flottiljen (som behövdes för att man skulle ha 3st flottiljer disponibla) aldrig existerade.
Citat:
Ursprungligen postat av
Abetterworld
Men, vilka vapensystem har FDI:n mot inkommande missiler, drönare och liknande, har den CIWS?
Aster 30, CAMM-ER, 57mm akan, 40mm akan, samt ett antal RWS.er som antagligen får 30mm akan för att fungera effektivt mot både sjömålsrobotar och drönare.