Oavsett måste utländskt namn in. Trött på den Svenska mellanmjölkstränarkåren. Som sagt AIK får in en fullträff. Högmo såklart ett alternativ. Ett annat spännande namn att gå efter tycker jag hade varit Riemer. Vet inte hur troligt alternativ det är att gå efter honom efter senaste uppdrag i Anderlecht. Men Dansk med meriter i FCKs ungdomslag och gjorde det bea med Anderlecht förra säsongen.
Citat:
Ursprungligen postat av
baggebo1
SVT? Har du testat att lyssna på klubbens så kallade supportrar det senaste året eller så? Snacka om att förstöra för klubben man påstår sig älska. I mina ögon har Djurgårdssupportrarna har gått från typ bäst i världen till outhärdliga idioter på väldigt kort tid. Lycka till med Janne!
Du menar dom som andas och lever DIF. Betalar för att driva föreningen? Är på alla matcher i ur och skur och offrar vardagen för sitt lsg. Du sitter här som en pissluffare och kåtar upp dig på Svensks europaframgångar och tycker det är viktigare än föreningens bästa. Vem fan är du och sitta här och moralisera och kalls folk för ”såkallade supportrar”.
Citat:
Ursprungligen postat av
TilhelmWell
Om Djurgården skulle göra sig av med Kim och Tolle så är det slut med framgångar för den här gången. Oavsett vem som skulle ta över så skulle föreningen vara tillbaka där man var med Pelle Olsson, d v s medelmåttiga. Snacka om "knee jerk reaction" om det sker och alla idioter som av någon anledning vill att det sker kan dra åt helvete! SVT är jävla fittor som driver den här agendan.
Att Kim och Tolle skulle vara några slags gudar som uppnått något ingen annan kunnat? Nä så är det naturligtvis inte. Pelle kom in när DIF befann sig i mellanmjölken. Nu är man konstant topplag och kan gå efter större namn. Överhuvudtaget inte samma situation. Kim och Tolle ska ha beröm för åren absolut. Men lika mycket bra rekryterings förtjänst vilket alla dyra försäljningar vittnar om. Andra kompetenta tränare hade kunnat få ut mer. Inte minst spelmässigt så hade man inte behövt se lag som Kalmar och Värnamo styra spel och chanser på Tele 2 mot ett ointresserat och statiskt DIF.