Aftonbladet skriver idag:
Citat:
En 36-årig gängledare misstänks ha skjutits till döds på beställning av tidigare Foxtrotmannen Mustafa ”Benzema” Aljiburis utbrytarfalang i Västerås i november förra året.
På fredagen meddelade tingsrätten att en 14-åring anses skyldig till mordet. Fyra män döms också för att ha varit inblandade i mordet.
Tingsrätten fastställer att den 14-årige pojken har begått mordet, och att han även gjort sig skyldig till grovt vapenbrott. Eftersom pojken var minderårig vid tiden för mordet har han inte åtalats.
Fyra män döms också. En 20-årig man döms till 16 års fängelse för mord, en 17-åring får sluten ungdomsvård i 2 år och 4 månader för medhjälp till mord, medan en 30-åring och en 23-åring får livstids fängelse.
23-åringen och 30-åringen döms för mord och involverande av underårig i brottslighet.
[---]
Polisen misstänker att fem personer varit delaktiga i mordet.
En 30-åring som står i nära kontakt med Mustafa ”Benzema” Aljiburi [Aftonbladet beskriver 30-åringen som åklagarens "nyckelvittne"/min kommentar], en 17-åring som tros ha hanterat vapen och kläder i samband med mordet, en 20-åring som ska ha tagit på sig uppdraget men inte skjutit själv, och en 23-åring som ska ha varit med och fått offret att öppna ytterdörren.
Desstutom en 14-årig pojke – den person som bedöms ha skjutit den 36-årige mannen.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...are-dom-faller
Finns det ngr uppgifter om 14-åringen som sköt? Vem är han?
Oisin Cuntwell har med anledning av den 14-årige mördaren skrivit en artikel i Aftonbladet, där Cuntwell framhåller att ngn sänkning av straffmyndighetsåldern absolut inte bör ske.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/k...las-bevistalan