Citat:
Ursprungligen postat av
Lantbruk
Hur kan jag göra för att få tillgång till denna (ungefärliga) summa nu och har jag i juridisk mening rätt att begära det?
Så länge fader lever har du NOLL tillgång till HANS tillgångar och om du är en dryg jävel (som det låter som) så finns det möjligheter att minska den del du nu känner att du har rätt till om du avslöjar att du är en girig typ medans personen lever.
Den lagliga rätt du kommer garanteras är 50% av arvslotten (om fader t ex ger syster allt genom testamente så har du bara rätt till 50% av "din del" oavsett vad som står i testamentet.
Har man inga konflikter får man normalt 100% av arvslotten.
Arvet är tillgångar som blir över när alla tillgångar och skulder har reglerats efter DÖDEN.
Du kan alltså inte bara kolla på tillgångarna och ge "ett bud" om att bli utköpt.
Om arvslotten är noll eller negativ så får du inget alls även om det finns tillgångar då skulderna var högre än tillgångarna.
Finns det lån? Fader kan välja att leva över sina tillgångar medans han lever och dö med skulder för att göra arvet värdelöst för arvingarna.
Om arvingarna är helt värdelösa så går det att vara mer extrem och göra som IKEAs grundare och överföra allt av värde till en stiftelse och sedan kan stiftelsen genom sina stadgar (som grundaren skapat) välja att inte göra arvingarna till förmånstagare när fader dör (så du blir inte arvlös men mängden tillgångar som står under faders namn minskar/försvinner helt). Stiftelsen är de som äger allt juridiskt sett och de ger förmånstagare tillgång till kapital/tillgångar efter hur deras stadgar ser ut.