2023-11-12, 22:27
  #157
Medlem
Läs hela artikeln, syftet med det hela är ju att marknadsföra deras firma, som hjälper andra att genomföra samma scam.
Citera
2023-11-12, 23:11
  #158
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pillerarm
Det tog nittio inlägg tills du läste artikeln, och förstod. Duktigt jobbat. Nu gäller det bara att övriga snurrpellar i tråden kopplar.
Nä jag läste på en gång men orkade inte läsa alla inläggen innan jag kommenterade!
Citera
2023-11-12, 23:27
  #159
Medlem
Den dyraste lediga hyresrätten just nu enligt Sthlms bostadskö är en 5:a i Järfälla, nyproducerad, 105 kvm för 20491 kr. Jag undrar hur han kommit fram till att hans penthouse med terass ska kosta drygt 21000 kr.
Citera
2023-11-13, 01:01
  #160
Medlem
glajarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Countrycurrent
Uppenbarligen har lille Leo råd att betala hyran, så fortsätt att kränka honom ekonomiskt ett tag till, sedan är det bara att sparka ut det lilla fanskapet på gatan så får vi förhoppningsvis se honom dö i rännstenen, psykiskt sjuk med en kanyl i armvecket.

/Intellectual property rights rules ok, if you own them.

Tror du tar ut glädjen I förskott. Han vet precis vad han gjorde och kommer förmodligen gå vinnande ur detta.
Citera
2023-11-13, 09:46
  #161
Medlem
scoremaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snickartasken
Avskyr folk som fular sig som denna. Nu försöker han komma före kösystemet och få förstakontrakt på en drömlya i stockholm.
Lite som Lars ohly gjorde.

Precis så.
Ohly skämdes inte ens för det, utan lyfte fram det som ”så skall man göra”
Fyfan.
Citera
2023-11-13, 10:46
  #162
Medlem
pyroclasms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eaum
Den dyraste lediga hyresrätten just nu enligt Sthlms bostadskö är en 5:a i Järfälla, nyproducerad, 105 kvm för 20491 kr. Jag undrar hur han kommit fram till att hans penthouse med terass ska kosta drygt 21000 kr.

Ja, det ser onekligen ut som han sitter på en bostad som borde kosta det dubbla i hyra.

Men det är väl det som är problemet... att hyresrätter finns för att bosätta områden, annars är det någon typ av hotellverksamhet, vilket kanske inte detaljplan tillåter. Hyresvärden försöker gå runt det. I London där sådant är vanligt finns hela stadsdelar (de finaste så klart) som är stendöda. Ryssar och Araber äger allt och bor aldrig där, lägenheterna fungerar som säkerhet från sultanens/politiska chefen som med lätthet återtar alla inhemska värden.

Bra att den utvecklingen beivras, surt att "vinsterna" tillfaller dem som förtjänar det minst. Och bekymmersamt att privata aktörer agerar mellanhand för implementering av lag. Överhyran borde betalas tillbaka och hyresrätten tillfalla allmännyttan för fördelning enligt kösystem.
Citera
2023-11-13, 17:46
  #163
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av bortmedfifittor
8 eller 30 millar nu då

Dessa 168 kvm på Gärdet med vattenutsikt och en terrass som går hela vägen runt skulle förmodligen IDAG säljas för strax under 20 miljoner. Kanske 15 om man har tur. För ett par år sen, lätt 22-23 miljoner.

90k är månaden är förstår orimligt för vem som helst att betala, men han Leo är inte dum han! All cred to him!
Okej 8 Miljoner var i underkant, men även med 12 miljoner hade en hyra på 90K varit rimlig.
Citera
2023-11-13, 19:36
  #164
Medlem
Fackmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Airwave92
Lyxfällan nästa

En person som kan lägga 90.000 kr i hyra har uppenbarligen gott om pengar så lyxfällan lär få vänta, men han kunde väl köpt en lämplig bostad och fått en väsentligt lägre månadskostnad?
Citera
2023-11-13, 19:38
  #165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fackmannen
En person som kan lägga 90.000 kr i hyra har uppenbarligen gott om pengar så lyxfällan lär få vänta, men han kunde väl köpt en lämplig bostad och fått en väsentligt lägre månadskostnad?
I artikeln och i tråden framkommer tydligt anledningen till varför Leo hyrde lägenheten.

Och i trådstarten står följande.
Citat:
Ursprungligen postat av Eaum
För den som har mycket pengar är det därmed möjligt att ”köpa” sig förbi kön till hyresrätter så länge en har råd att ligga ute med mycket pengar.
Citera
2023-11-13, 19:40
  #166
Medlem
Fackmannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pillerarm
I artikeln och i tråden framkommer tydligt anledningen till varför Leo hyrde lägenheten.

Ja dessa avarter frodas så länge hyresregleringarna tillåts haverera hyresmarknaden.
Citera
2023-11-13, 21:41
  #167
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kaerakel
21k är eventuellt för lågt, men det är inte mycket mer än så. Det kommer hamna under 30k iaf. Så är livet med hyresrätt, bara att gilla det.

Det där är ingen normal hyresrätt. Även reglerat bruksvärde torde vara högt på en sådan lägenhet.
Citera
2023-11-13, 22:18
  #168
Medlem
Hej Flashback.

Måste börja med att säga att jag har lurkat ett tag på forumet men aldrig postat så om jag inte gör helt rätt får ni ursäkta mig.

Är också faktiskt lite förvånad över hur mycket uppmärksamhet det här genererar. Både på sociala medier och i gammelmedia. Antar att det är ett ämne som engagerar.

Så, tänkte bemöta lite som har tagits upp här i tråden. Ledsen för ett lite långt inlägg men för er läskunniga finns det eventuellt något intressant här.

I korthet så hyr jag en lägenhet från Convendum som i sin tur hyr ett antal hyresrätter från Länsförsäkringar via ett blockuthyrningsavtal. Convendum hyr ut bostäderna utan besittningsskydd till företag och tar ut höga hyror. HD kom med en dom i vintras som sa ajabaja till det här och att andrahandshyresgäster har samma rättigheter som förstahandshyresgäster i den här typen av upplägg. Det vill säga, rätten till en skälig hyra och besittningsskydd. Det här gäller alltså inte för bostadsrätter eller hyresrätter där det bor en person utan bara upplägg där hyreslägenheter hyrs ut via bulvaner.

Är det synd om mig?

Nej. Det går helt ok i livet för mig.

Varför går du ut i media?

Hem & Hyra såg handlingarna i Hyresnämnden och hörde av sig för att de tänkte skriva om det. Vi funderade ett par varv och tänkte att det nog var bäst att bara köra på. Sen hörde Expressen av sig och sen Aftonbladet. Jag känner ingen av journalisterna sen tidigare och tror knappt att jag känner någon som jobbar på de tidningarna.
Personligen hade jag föredragit att inte bli en piñata i media, men men.

Allt är en PR-kupp!

Nej, jag hyrde lägenheten för att jag behövde någonstans att bo. Vi hade inte heller startat bolaget när jag gjorde det. Men det är klart att uppmärksamheten kring det vi gör är bra för oss.

Hur många golddiggers har du fått efter dig?

Hittills bara en tjej med väldigt stora läppar som har lagt till mig på IG. Har dock en ny flickvän utan fillers som jag träffade innan jag hade hittat den här lägenheten så det blir inget för några golddiggers. Haha.

Du tränger dig i kön och snor en hyresrätt från någon annan!

Njae. Den lägenhet jag hyr var aldrig en del av någon bostadskö. Och framförallt har ju hyresvärdar tagit bort lägenheter från bostadsköer för att kunna hyra ut dem som företagslägenheter istället. Om vi täpper till det här hålet kommer ju de att återföras till vanliga köer, vilket är något som vi hoppas på.

Du är en bedragare som inte håller avtal!

Ett avtal måste ju ses i kontexten om vilka lagar som gäller och lagen trumfar ju avtalet. I mitt fall är jag helt övertygad om att motparten var medveten om att deras avtal inte lirade lagen men har valt att köra på ändå för att hyresgästerna inte vet om sina rättigheter.
T.ex. finns följande i blockhyresavtalet (14933-20, avsnitt 15a) som Convendum har med Länsförsäkringar “Parterna är medvetna om att detta avtals regler i vissa delar strider mot vad Jordabalken anger avseende bostadslägenheter.”.
Är faktiskt förvånad att de flera månader efter domen från HD fortsätter att hyra ut lägenheter på det här sättet. Länsförsäkringar är ju som sagt både en bank och ett försäkringsbolag. Convendum omsätter flera hundra miljoner. Om ni är intresserade är det bara att begära ut avtalet från Hyresnämnden.

Hur kan du betala 90000 i månaden?

Jag har sparpengar från att ha sålt en bostadsrätt. Eftersom jag kommer att få en återbetalning på överhyran så behöver jag bara ligga ute med pengarna tills processen är klar. Dessutom får jag en helt ok ränta på dem när de är deponerade så det är bättre än att ha dem på banken. Vi borde få upp det till prövning i Hyresnämnden i mars / april.

Vad betalar Convendum för lägenheten?

Det visar sig att de betalar ca 31000 i månaden för den (kolla blockuthyrningsavtalet). Så det som de gör är att lägga till två platser till deras co-working space och ett el-avtal och sen hyr ut den vidare för 90000. Haha.

Hur kan du tycka att 21000 är en skälig hyra, har du tappat det?

Hyreslagstiftningen använder sig ju av vad andra jämförbara lägenheter kostar. På Östermalm och Gärdet ligger normhyrorna för de med en hög standard i det spannet. Vi la oss i den övre änden för att ha lite marginal.

Nyproducerade lägenheter kostar ju mycket mer!?

För nyproducerade lägenheter får man ta ut en s.k. presumtionshyra. Hyresvärdar har rätt att under 15 år ta ut en hög hyra. För att man ska kunna ta ut en sån högre hyra måste man ha förhandlat (kanske ett starkt ord, mer av en anmälan egentligen) fram det med Hyresgästföreningen innan den första hyresgästen har flyttat in. Det är något som inte är gjort för den här fastigheten. Då blir det en vanlig brukshyra.

Varför startade ni bolaget?

För att Adam (min bonuspappa som vann i HD) blev arg på att inga myndigheter har gjort något åt bulvanuthyrningarna trots att det har hållit på i många år. Vi trodde att att bulvanerna skulle sluta efter domen i HD men de har fortsatt helt obehindrat. När vi hittade en vinkel som gjorde att vi faktiskt kunde tjäna pengar på att täppa till hålet tänkte vi att det vore ett kul projekt och valde att starta bolaget.

Ni är ambulance chasers!

Njae. Vi gör ju bara en sak egentligen, och det är att hjälpa folk i samma situation att få de villkor som de har rätt till enligt lag. Eftersom advokatsamfundets regler förhindrar oss från att ha gemensamma incitament med klienter (något som är tillåtet i många andra länder, bl.a. UK och US) valde Sebastian och Melker (de som representerade Adam i HD och vann) att lämna byrån och gå ur samfundet för att kunna göra det här. Vi tänker att det är bättre att vi står för alla kostnader, även motparternas, och bara får betalt när vi har vunnit. Vi är så pass säkra på att vi vinner så det är inte ett problem för oss. Många av våra klienter har inte ekonomiska medel att anlita en advokatbyrå så vår modell möjliggör att de får hjälp.

Är det här ett stort problem?

Ja, vi räknar med att ca 15000 lägenheter hyrs ut på det här sättet i Stockholm. De allra flesta kostar inte i närheten av min men ändå långt över vad de ska göra enligt lag. Många har inga andra alternativ utan utnyttjas av hyresvärdarna.

Du är en pissråtta, fitta och ett rövhål!

Jahapp. Duly noted.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in