Citat:
Ursprungligen postat av
Musikopp
Skönt med någon som VILL förstå trådens syfte. Övriga hamnar i teoretiska resonemang om definitioner mm. Essity har utnyttjat turbulensen till att öka sin rörelsemarginal med 74% trots sjunkande volymer. Case closed. Ja, så får man göra, men visst är omotiverade prishöjningar på varor anledning till inflation och att RB höjer räntan. Folk måste fortsätta köpa bindor och blöjor, vilket Essity sniket utnyttjat.
Hade gärna sett fler företag nämnas i tråden! Var har vi de värsta syndabockarna?
Finns nog inget företag som inte "utnyttjat" situationen, som du beskriver det. Sedan är det upp till dig att avgöra om du vill köpa av det företaget eller något annat. Det är lite så marknadsekonomi är tänkt att fungera och faktiskt fungerar i verkligheten.
I Sverige är väl det tydligaste exemplet ICA. Men ICA är ungefär som sossarna, det spelar verkligen ingen roll hur snett på det de är, folk väljer ändå dem